Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň
Foto: WinSun
28. apríla 2014 Zaujímavosti od Webnoviny.sk/zzSITA Diskusia()

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň

Príchod 3D tlačiarní zamiešal karty nielen pri výrobe hračiek, nábytku či náhradných dielov, ale aj pri stavbe domov. Súkromná spoločnosť v Číne nedávno použila gigantickú tlačiareň, pomocou ktorej sa jej v priebehu 24 hodín podarilo „vytlačiť“ desať kompletných rodinných domčekov.

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň
Foto: WinSun
Majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe je presvedčený, že nová technológia zmení ukotvené stereotypy v oblasti stavebníctva. „Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné,“ uviedol Yihe.

Desať domov, ktoré stoja v priemyselnom parku v Šanghaji, bolo vytlačených na tlačiarni s rozmermi 10×6,6 metra. Ako stavebný materiál poslúžila zmes konštrukčného odpadu a cementu, ktorá bola nanesená v niekoľkých vrstvách.

Ide o ekologickú stavbu, ktorá recykluje inak nevyužitý materiál a pritom pri nej nevzniká zbytočný odpad. Rýchloschnúci materiál zároveň zabezpečuje rýchle zaobchádzanie bez zbytočného čakania.

Ma Yihe, ktorý sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 12 rokov, uviedol, že nová technológia je cenovo výhodná a nezaťažuje životné prostredie. „Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál,“ uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových bola celá postavená za použitia 3D tlače.

Lacný materiál a zníženie počtu pracovných síl spôsobuje, že jednoduchý dom sa dá postaviť už za 3600 eur. Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov. Stavebné zákony v Číne zatiaľ stavbu poschodových budov toho druhu ešte nedovoľujú.

www.bbc.co.uk, www.news.xinhuanet.com

Odporúčané články

V Číne zdarma rozdávajú vrecúška s čerstvým horským vzduchom Muž si zlomil 26 kostí v lebke, s 3D tlačiarňou má novú tvár

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...