Donald Trump ľutuje svoje výroky, ktorými ľuďom ublížil

Donald Trump
Foto: archívne, SITA/AP

CHARLOTTE 19. augusta (WebNoviny.sk) – Republikánsky nominant na funkciu prezidenta USA Donald Trump vo štvrtok prvýkrát od oznámenia svojej kandidatúry priznal, že jeho pichľavé výroky zrejme ľuďom spôsobili bolesť. A vyhlásil, že ľutuje niektoré z vyjadrení, ktoré povedal „v zápale debaty“. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

V predchádzajúci deň navyše Trump oznámil personálne zmeny vo svojom volebnom tíme – urobil ich v období, keď v prieskumoch verejnej mienky zaostáva za demokratickou súperkou Hillary Clintonovou. Trump na zhromaždení v meste Charlotte v americkom štáte Severná Karolína vo štvrtok uznal, že jeho výroky – ktoré rozhnevali menšiny a spôsobili stratu sympatií veľkého počtu voličov – boli zrejme nerozumné.

„Niekedy v zápale debaty a pri vyjadrovaní názorov na mnohé záležitosti človek nezvolí tie správne slová alebo povie niečo mylné. Stalo sa mi to,“ prečítal republikánsky nominant na prezidentský úrad z vopred pripraveného textu. „A verte alebo nie, ľutujem to – naozaj to ľutujem – predovšetkým v prípadoch, keď to mohlo spôsobiť osobnú bolesť.“ Trump dodal: „V hre je priveľa, lebo tieto záležitosti by nás mohli pohltiť.“ Dav reagoval hlasnými prejavmi nadšenia a Trump nato vyhlásil: „Vždy vám hovorím pravdu.“

Republikánskemu prezidentskému kandidátovi sa v posledných týždňoch nedarí vysielať konzistentné posolstvo voličom a jeho oficiálne prejavy zatieňuje neustály prúd sporných výrokov. Takýmto prípadom je aj nedávny verejný spor s americkou moslimskou rodinou, ktorej syn zahynul, keď ako príslušník armády USA slúžil v Iraku. Na štvrtkové zhromaždenie však prišiel podľa AP nový Trump: menej bojovný kandidát, prístupnejší všetkým. Podľa vlastných slov chce byť „hlasom každej zabudnutej časti tejto krajiny, ktorá čaká a dúfa v lepšiu budúcnosť“ a všetkých, „v mene ktorých nikto nehovorí“.

Trump použil nový, ústretovejší tón a snažil sa priamo osloviť nebelošských voličov, ktorí podľa prieskumov verejnej mienky majú naňho ako na prezidentského kandidáta v drvivej väčšine nepriaznivý názor. „Nebudem mať pokoj, kým deti každej farby pleti v tejto krajine nebudú úplne zapojené do amerického sna,“ povedal Trump pred publikom. Afroamerických voličov vyzval, aby mu dali šancu: „Čo stratíte, ak skúsite niečo nové?“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump