Donald Trump odcestoval na týždňovú návštevu Európy, stretne sa aj s Theresou Mayovou

Donald Trump, Melania Trumpová
Americký prezident Donald Trump a prvá dáma Melania Trumpová cestujú na týždňovú návštevu do Európy, 10. júl 2018 Foto: SITA/AP

BRUSEL 10. júla (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump odcestoval v utorok na týždňové turné po Európe. Najprv zavíta do belgickej metropoly Brusel, kde sa zúčastní na summite NATO. Odtiaľ odletí do Londýna na stretnutie s premiérkou Theresou Mayovou a ďalšími britskými predstaviteľmi.

Nasledovať bude zastávka v Škótsku a cestu po Európe zakončí vo fínskych Helsinkách, kde ho čaká schôdzka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Pred summitom NATO, kde očakáva tvrdé rokovania, už stihol pokarhať svojich európskych spojencov za to, že nedávajú dostatok financií na obranu. Predseda Európskej rady Donald Tusk mu obratom odkázal, že Európania míňajú na obranu viac než Rusko a rovnako ako Čína.

Nezabudol mu tiež pripomenúť, kto sú jeho skutoční spojenci. „Drahá Amerika, váž si svojich spojencov, koniec-koncov nemáš ich až tak veľa,“ podotkol v tejto súvislosti Tusk.

Tieto slovné prestrelky prichádzajú v čase, keď sa Trump pripravuje aj na summit s Putinom. Podľa vlastných slov zatiaľ nevie povedať, či je ruský prezident priateľ alebo nepriateľ a označil ho za „konkurenta“.

Predpokladá však, že stretnutie s Putinom bude „najľahšie zo všetkých“, ktoré má v Európe absolvovať. „Myslím si, že vychádzať s Ruskom, vychádzať s Čínou, vychádzať s druhými je dobrá vec, nie zlá vec,“ skonštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpDonald TuskMelania TrumpováTheresa MayováVladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy