Donald Trump oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, jeho krok môže vyvolať napätie

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump nariadil presťahovať ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzalemu. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 6. decembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty americké oficiálne uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Zároveň nariadil vláde, aby začala s prípravami na presťahovanie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema. Týmto krokom zvrátil desiatky rokov platnú americkú zahraničnú politiku. Počas svojho vystúpenia v Bielom dome uviedol, že túto zmenu považuje za záujem Ameriky. Podľa jeho slov je toto rozhodnutie „začiatkom nového prístupu ku konfliktu medzi Izraelom a Palestínou„. Svetoví lídri varujú, že jeho krok môže vyvolať v nestabilnom regióne napätie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnešok označil za „historický deň“ a uviedol, že Izrael je za toto rozhodnutie Donalda Trumpa „úprimne vďačný“ a „považuje ho za dôležitý krok k dosiahnutiu mieru„. Zároveň vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali jeho príklad a tiež premiestnili svoje veľvyslanectvá do Jeruzalemu.

Palestínčania chcú mať z okupovaného východného Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu, Izrael však svoje hlavné mesto považuje za „večné a nedeliteľné“. Židovský štát obsadil východný Jeruzalem po vojne v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však izraelskú kontrolu nad zabratých územiami neuznáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDonald Trump