Donald Trump pohrozil Turecku ďalšími ekonomickými sankciami pre väznenie amerického pastora

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 17. augusta (WebNoviny.sk) – USA pohrozili uvalením ďalších ekonomických sankcií voči Turecku, ak krajina neprepustí väzneného amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého zadržiavajú takmer dva roky pre údajné spojenie so zakázanými politickými organizáciami.

Tureckú líru, ktorá sa mierne zotavila, ohrozujú nové vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa na Twitteri. Trump v piatok uviedol, že Turecko „mnohé roky využívalo USA“ a „Nezaplatíme nič za prepustenie nevinného človeka, ale obmedzujeme výdavky na Turecko!“ Informuje o tom britský portál bbc.com.

Minulý týždeň USA zdvojnásobili clá na dovoz kovov z Turecka, ale krajina vyhlásila, že nepodľahne hrozbám. Turecký súd odmietol prepustiť pastora Brunsona a Ankara zvýšila clá na dovoz amerických áut, alkoholických nápojov a tabakových listov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval obyvateľov krajiny, aby podporili svoju národnú menu tým, že nebudú obchodovať v dolároch a eurách. Objavujú sa však známky toho, že oslabenie tureckých peňažných trhov sa už šíri a poškodilo juhoafrický rand, ruský rubeľ, indickú rupiu aj indonézsku rupiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan