Donald Trump poprel informácie, že zmenil názor na múr na hraniciach s Mexikom

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 18. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vo štvrtok poprel, že by zmenil názor na múr na hraniciach s Mexikom, ktorý bol jednou z hlavných tém jeho predvolebnej kampane.

Posun v Trumpových názoroch na túto tému pritom v stredu v rozhovore pre televíziu Fox News naznačil personálny šéf Bieleho domu John Kelly, keď povedal, že Trumpov názor na túto otázku „prešiel určitým vývinom“ a „kampaň je úplne odlišná od vládnutia„. Kelly zároveň oznámil, že múr by mal podľa aktuálnych plánov merať už len 1300 kilometrov, teda o viac než 300 kilometrov menej oproti pôvodným Trumpovým plánom.

Trump však tvrdenia šéfa svojho personálu poprel štvrtkovými príspevkami na Twitteri, v ktorých trval na tom, že jeho názor na múr je úplne rovnaký, ako bol počas predvolebnej kampane. „Múr je stále múr, to sa nikdy nezmenilo a ani neprešlo žiadnym vývinom od prvého dňa, kedy som o tom hovoril,“ napísal Trump.

Americký prezident poprel aj Kellyho tvrdenie, že zatiaľ čo doteraz Trump trval na tom, že za múr zaplatia v plnej výške Mexičania, teraz sa už zvažujú aj „alternatívne spôsoby“ jeho financovania. Podľa Trumpa je však stále v hre jediný scenár, a síce ten pôvodný, podľa ktorého Mexiko zaplatí v súvislosti s múrom všetky výdavky.

Trump však prvýkrát spomenul, že platba podľa neho môže byť „priama, nepriama, či prostredníctvom dlhodobej pôžičky„. Mexiko doteraz nikdy nepotvrdilo a ani nenaznačilo, že by bolo ochotné za tento Trumpov projekt platiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJohn Kelly