Donald Trump sa nakazil koronavírusom, pozitívny test mala aj prvá dáma Melania

Donald Trump, Melania Trump
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 2. októbra 15:46

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania mali pozitívne testy na koronavírus. Trump to známil v piatok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, kde napísal, že okamžite začínajú „karanténu a proces zotavovania“. „Spolu to prekonáme,“ napísal tiež Trump.

Len niekoľko hodín po tom, ako prezident priznal pozitívny test, zverejnil hovorca viceprezidenta Mikea Pompea informáciu, že viceprezident sa má dobre a jeho test na koronavírus bol negatívny. Zároveň Trumpovcom poprial úspešné uzdravenie. Ochorenie COVID-19 nepotvrdili ani u viceprezidentovej manželky Karen, píše spravodajský portál BBC.

Pozitívny test mala aj poradkyňa

Lekár prezidenta Sean Conley vo vyhlásení informoval, že Trump aj prvá dáma sa v súčasnosti cítia dobre a počas rekonvalescencie plánujú zostať doma v Bielom dome. Prezident bude podľa lekára naďalej vykonávať svoje povinnosti, zrušil ale plány na návštevu finančnej zbierky a cestu na Floridu.

Viac o téme: Koronavírus

Trump informoval o karanténe už vo štvrtok v noci po tom, čo mala pozitívny test jeho poradkyňa Hope Hicks. Hicks s prezidentom tento týždeň viackrát cestovala, letela s ním napríklad na prezidentskú debatu do Ohia či na zhromaždenie do Minnesoty.

Veľká rana pre Trumpa

Nákaza je pre amerického prezidenta, ktorý sa úporne snaží presvedčiť americkú verejnosť, že najhoršia časť pandémie koronavírusu je už za nimi a štáty by sa mali otvoriť a začať pracovať na obnove ekonomiky, veľká rana, píše agentúra AP.

Trump opakovane zľahčoval obavy, že by mohol ochorieť na COVID-19, hoci sa nakazilo niekoľko zamestnancov Bieleho domu i jeho spojencov. Sedemdesiatštyriročný prezident pritom pre svoj vek čelí vyššiemu riziku komplikácií spôsobených vírusom, ktorý si v USA vyžiadal už viac ako 205-tisíc mŕtvych.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMelania TrumpováMike Pompeo