Aktualizované: Donald Trump sa stretol s Kim Čong-unom, ako prvý prezident USA vstúpil na pôdu KĽDR

Donald Trump, Kim Čong-un
Severokórejský líder Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 30. júna, 13:05

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na dnešnom stretnutí, ktoré trvalo približne 50 minút, dohodli, že počas najbližších týždňov obnovia rozhovory o jadrovom programe Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Šéf Bieleho domu o tom informoval novinárov po tom, ako s vodcom strávil takmer hodinu za zatvorenými dverami. Politik dúfa, že sa im podarí dosiahnuť dohodu, pričom podľa neho „na rýchlosti nezáleží“.

Chcú to urobiť poriadne

Nenáhlime sa. Chceme to urobiť poriadne,“ vyhlásil Trump, ktorého v budove známej ako „Dom slobody“ v juhokórejskej časti obce Pchanmundžom sprevádzali aj dcéra Ivanka Trumpová a zať Jared Kushner.

Politik predtým nakrátko vstúpil na severokórejskú pôdu, čím sa stal prvým úradujúcim americkým prezidentom, ktorý tak spravil. Vyhlásil, že je hrdý na to, že mohol prekročiť hranicu medzi dvoma Kóreami.

Sankcie stále platia

Trump pozval Kim Čong-una na stretnutie v sobotu prostredníctvom sociálnej a mikroblgovacej siete Twitter. Kim povedal, že ho pozvanie prekvapilo a dúfa, že stretnutie „prinesie lepšiu budúcnosť„. „Verím, že týmto chce vyjadriť snahu eliminovať všetky nešťastné veci z minulosti a otvoriť novú budúcnosť,“ vyhlásil Kim Čong-un.

Trump tiež potvrdil, že americké sankcie voči KĽDR stále platia, no je možné, že ich stiahnu. Kim Čong-una takisto pozval na návštevu do Washingtonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un