Donald Trump si myslí, že je čas uznať suverenitu Izraela nad spornými Golanskými výšinami

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump si myslí, že by Spojené štáty americké mali uznať suverenitu Izraela nad spornými Golanskými výšinami. Vyjadril sa tak na Twitteri.

Po 52 rokoch je načase, aby Spojené štáty plne uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami, ktoré majú rozhodujúci strategický a bezpečnostný význam pre štát Izrael a regionálnu stabilitu,“ napísal šéf Bieleho domu.

Na Trumpovo vyjadrenie už na Twitteri zareagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa americkému prezidentovi poďakoval, píše britská BBC. „V čase, keď sa Irán usiluje využiť Sýriu ako základňu na zničenie Izraela, prezident Trump odvážne uznáva suverenitu Izraela nad Golanskými výšinami,“ uviedol vo svojom tweete.

Izrael sa zmocnil Golanských výšin od Sýrie počas vojny v roku 1967. Anektoval ich v roku 1981, čo však medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. Sýria sa stále usiluje získať suverenitu nad týmto územím. Vláda v Damasku zatiaľ Trumpov výrok nekomentovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump