Dopad rozhodnutí prijímaných na úrovni Únie na samosprávy je podľa Drobu enormný

DROBA: Výsledky štvorročnej práce
Predseda BSK Juraj Droba. Foto: SITA/Branislav Bibel

Dopad rozhodnutí prijímaných na úrovni Európskej únie (EÚ) na samosprávy je enormný. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba to uviedol po stretnutí s predsedom Európskeho výboru regiónov (EVR) Apostolosom Tzitzikostasom, ktorý minulý týždeň navštívil Slovensko.

„Spoločne hovorili predovšetkým o prioritách Bratislavského kraja na európskej úrovni a úlohe EVR v rozhodovacích procesoch EÚ,“ uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Bratislavský župan pripomenul, že BSK na úrovni EÚ patrí medzi lídrov v rámci tém ako koncept metropolitoch regiónov, partnerstvo v rámci kohéznej politiky, resp. iniciatívy ‚beyond GDP‘ (nad rámec HDP), ktorej cieľom je zaviesť nové prístupy k meraniu rozvoja regiónov, ktoré nebudú založené výhradne na výške HDP.

„S predsedom EVR som diskutoval o aktuálnom stave prípravy nového programového obdobia a výzvach, ktorým Bratislavský kraj čelí,“ poznamenal Droba s tým, že je kľúčové posilniť participáciu samospráv práve prostredníctvom EVR, ktorý predstavuje najdôležitejšiu inštitúciu, pomocou ktorej majú regióny, mestá a obce možnosť ovplyvňovať rozhodovacie procesy EÚ.

Európsky výbor regiónov je politické zhromaždenie, ktoré združuje 329 členov a rovnaký počet náhradníkov zo všetkých členských štátov EÚ, ktorí boli zvolení na miestnej alebo regionálnej úrovni. Slovensko má v rámci EVR deväť členov a deväť náhradníkov. Predsedom slovenskej národnej delegácie je predseda BSK Juraj Droba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Apostolos TzitzikostasJuraj DrobaLucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajEurópska úniaEurópsky výbor regiónov