Dopingové obvinenia voči Intanonovej stiahli, zjedla kontaminované mäso

Ratchanok Intanon
Thajka Ratchanok Intanon vracia úder počas ženského finálového zápasu proti čínskemu He Bing Jiao na kórejskom Open Badminton v Incheone. Foto: ilustračné, AP Photo/Ahn Young-joon

Bývalú svetovú šampiónku v bedmintone Ratchanok Intanonovú z Thajska zbavili dopingových obvinení, keďže sa jej podarilo dokázať, že zjedla kontaminované mäso.

Piatu hráčku svetového rebríčka pozitívne testovali na clenbuterol počas mimosúťažnej dopingovej skúšky v apríli.

Pôvodne čelila štvorročnému dištancu, ale po vypočúvaní kompetentné orgány rozhodli, že za porušenie antidopingových pravidiel nenesie vinu, resp. k nemu neprišlo z nedbanlivosti, preto jej nebol uložený zákaz činnosti.

kontaminované mäso

Pri svojej obhajobe použila osem vzoriek hovädzieho i bravčového mäsa odobraného v júli z bufetovej reštaurácie, kde sa pravidelne stravovala v Thajsku. Pri ich testoch sa potvrdila prítomnosť stôp clenbuterolu, hoci je v krajine od roku 2003 zakázaný.

Panel uznal, že nemohla predpokladať, že konzumuje kontaminované mäso. Farmári pridávajú clenbuterol do krmiva pre dobytok na zníženie tuku.

Minimálne množstvo

Jeho prítomnosť v Intanonovej vzorkách bola na spodnej úrovni, navyše jej dopingový test dva týždne predtým bol negatívny.

Ratchanok Intanonová sa vo veku 18 rokov stala v roku 2013 najmladšou svetovou singlovou šampiónkou a zároveň bola prvou Thajčankou, ktorá sa dostala na post svetovej jednotky v roku 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ratchanok Intanonová