Doplatky za lieky vzrástli, z peňaženiek ťahali epileptikom

Lieky
Foto: www.sxc.hu

Lekaren
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Od začiatku roka si pacienti priplácajú viac za 243 liekov vydávaných na recept. Z toho pri 123 z nich je to vyše jedného eura.

Doplatky najviac vzrástli epileptikom. Za niektoré lieky, ktoré mali ešte v decembri minulého roka bez doplatku, si teraz zaplatia plnú sumu, u iných sa im doplatok zvýšil aj o 15 eur.

Informácie agentúre SITA poskytla Slovenská lekárnická komora (SLeK). Ako ďalej vyplýva z údajov, menej od začiatku roka pacienti doplácajú naopak za 118 liekov. U 75 z nich klesol doplatok o viac ako jedno euro.

Podľa prvého viceprezidenta SLeK Ondreja Sukeľa aj keď ceny liekov stále klesajú, neprejavuje sa to výraznejšie na doplatkoch pacientov, ale len na úhradách poisťovní.

„V novom roku predpokladáme pomalší pokles cien, keďže firmy budú skôr kompenzovať niektorým lekárňam znižovanie doplatkov podľa Rašiho pozmeňováku (lekárne podľa neho môžu pacientom poskytovať od začiatku roka zľavy z doplatkov na lieky, pozn. red). Tu je vysoko pravdepodobný negatívny dopad na verejné zdroje,“ skonštatoval Sukeľ.

Doplatky za lieky na predpis by sa mali výraznejšie meniť s aprílovou kategorizáciu, v ktorej sa prejaví už zmena vyhlášky ministerstva zdravotníctva (MZ) meniaca spôsob klastrovania liekov. Vyhláška zároveň umožní rezortu v odôvodnených prípadoch zasiahnuť do výšky doplatkov.

V porovnaní s januárom by tak vďaka tejto zmene mali od apríla doplatky klesnúť u 849 liekov. Ako informovala hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková, bude sa to týkať hlavne liekov určených na liečbu kardiovaskulárneho systému. Viac si pacienti priplatia od apríla v porovnaní s januárom zase za 557 liekov.

Ministerstvo okrem vyhlášky menilo i referencovanie cien liekov, ktoré sa podľa Čižmárikovej premietne v kategorizácií platnej od júla tohto roka. Po novom sa tak ceny liekov budú určovať ako priemer troch najnižších v Európskej únií, namiesto druhej najnižšej ceny. Podľa prezidenta SLeK Tibora Czuľbu dopad, aký bude mať nové referencovanie, nie je možné vyčísliť,“ dodal Czuľba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom