Dopravné obmedzenia v Bratislave zhoršia kvalitu ovzdušia, ochranári vydali niekoľko odporúčaní

dopravné obmedzenia v Bratislave
Aktuálna dopravná situácia na križovatke Mlynské Nivy – Karadžičova po zavedení dopravných obmedzení súvisiacich s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Stavebné práce sú rozdelené na šesť etáp po dobu dvoch rokov. Bratislava, 18. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave nemajú vplyv len na plynulosť a rýchlosť cestnej premávky, no spôsobujú aj zvýšené emisie a celkové zhoršenie kvality ovzdušia s rizikom pre ľudské zdravie. Upozornila na to občianska iniciatíva Za čisté ovzdušie. Podľa nej nestačí monitorovať len kvalitu prepravy, ale aj kvalitu ovzdušia.

„Vítame opatrenia magistrátu, ktoré motivujú ľudí zosadnúť z áut. To je prvý dôležitý krok. Ďalším by malo byť monitorovanie kvality ovzdušia v dotknutých oblastiach a informovanie občanov o situáciách s výrazne zhoršenou kvalitou vzduchu,” konštatovala Dana Mareková z iniciatívy.

Nainštalujú informatívne merače

Bratislava má dlhodobo problém s nedostatočnou sieťou staníc na meranie kvality ovzdušia. Podľa Marekovej magistrát síce zvažuje zlepšiť merania a informovanie Bratislavčanov o ovzduší, no kým sa tak stane, nainštaluje iniciatíva Za čisté ovzdušie niekoľko informatívnych meračov v oblastiach s dopravnými obmedzeniami.

„Očakávame, že v dotknutých oblastiach dôjde k zvýšeniu koncentrácie oxidov dusíka a tuhých prachových častíc. Tie zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, znižujú celkovú obranyschopnosť organizmu, osobitne postihujú dýchacie cesty, priedušky a pľúca,” uviedla Mareková.

Iniciatíva odporúča, aby sa obyvatelia, ak je to možné, vyhli kritickým oblastiam v najviac exponovaných časoch. Odporúča tiež v rizikových lokalitách nešportovať, vetrať nárazovo a mimo špičky, vypnúť klímu v aute, prípadne ju zapnúť na vnútorný cyklus.

„Cyklistom odporúčame využívať namiesto zúžených komunikácií vedľajšie uličky, nielen pre zdravie, ale aj pre bezpečnosť,“ spresnil Tomáš Peciar z Cyklokoalície.

Výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7

V Bratislave platia od 15. februára rozsiahle dopravné obmedzenia. Pre automobilovú dopravu a Mestskú hromadnú dopravu (MHD) je uzavretá ulica Mlynské nivy v súvislosti s výstavbou multifunkčného komplexu, súčasťou ktorého bude nová autobusová stanica.

Pre autá budú Mlynské nivy zatvorené na rok, pre MHD na pol roka. Z dôvodu výstavby napojenia rýchlostnej cesty R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 sú tiež uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom.

Táto uzávera potrvá asi pol roka. Dopravné obmedzenia najviac postihnú bratislavské mestské časti Ružinov, Podunajské Biskupice, Staré Mesto a Vrakuňu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom