Dopravný podnik mesta Košice otvorí dvere návštevníkom

Elektricka mhd kosice
Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 27. septembra (WEBNOVINY) – Dopravný podnik mesta Košice očakáva v sobotu návštevu verejnosti.

Od 10:00 do 16:00 totiž pripravil Deň otvorených dverí v areáli na Bardejovskej ulici.

Ako informovala hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová, počas dňa otvorených dverí vystavia súčasné aj historické vozidlá, vrátane historickej električky CASSOVIA, ktorá bude voziť záujemcov na krátkej trase (depo – križovatka Bardejovská-Trieda SNP).

Vystavená bude aj koňka – konská električka, ktorá v Košiciach začala premávať 14. novembra 1891. Išlo o prvú linku konskej dráhy na území Slovenska. Premávala na trase Železničná stanica – Senný trh – Alžbetine nám. (Námestie osloboditeľov) – Hlavná – Čermeľská (Komenského) – Hospodárska škola (Univerzita veterinárneho lekárstva). Trať merala 5 084,6 metra.

O 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 sa začnú exkurzie do dielní a dispečingu. Záujemcovia o ne tak spoznajú prácu dispečerov dopravného podniku a uvidia priestory, v ktorých sa o dopravné prostriedky starajú pracovníci dielní. Dopravný podnik nezabudol ani na deti. Pripravil nafukovacie hrady, mobilný detský kútik, mobilné dopravné ihrisko, tvorivé dielne a súťaže. Pripravené sú aj sprievodné atrakcie, napríklad maľovanie na tvár či elektroautíčka.

Dopravný podnik mesta Košice je najstarším dopravným podnikom na Slovensku. Založený bol v roku 1891 ako Kassai közúti vasút – Košická pouličná železnica. Jeho vznik súvisel s výnosom Ministerstva obchodu v Budapešti, ktorý 14. mája 1891 povolil výstavbu mestskej koľajovej dráhy v Košiciach. Následne sa začala výstavba koľajovej siete. Tohto roku si DPMK pripomína 122. výročie od svojho vzniku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice