Dorinová Habertová je šampiónkou v šprinte biatlonistiek

Marie Dorinová Habertová
Marie Dorinová Habertová počas pretekov v šprinte na 7,5 km v rámci MS v biatlone. Kontiolahti, 7. marec 2015. Foto: SITA/AP

KONTIOLAHTI 7. marca (WEBNOVINY) – Francúzska reprezentantka Marie Dorinová Habertová sa stala majsterkou sveta v rýchlostných pretekoch na šampionáte biatlonistov vo fínskom Kontiolahti.

Na triumf stačil aj nepresný výstrel

Dvadsaťosemročná rodáčka z Lyonu dosiahla v sobotu podvečer na 7,5 km trati výsledný čas 22:16,8 min a napriek jednému nepresnému výstrelu v stoji to stačilo na celkový triumf. Striebornú medailu si s odstupom 9,6 s vybojovala Poľka Weronika Nowakowská-Ziemniaková a bronz putuje na Ukrajinu zásluhou Vaľ Semerenkovej (+19,7).

Favoritky Daria Domračevová z Bieloruska a Fínka Kaisa Mäkäräinenová pochovali ambície na dobrý výsledok na strelnici. Obe päťkrát netrafili do terča a sú mimo najlepšej dvadsiatky konečného poradia. Rýchlostné preteky výborne vyšli Poľkám, až tri ich reprezentantky sa umiestnili v prvej sedmičke výsledkového poradia.

Gerekovú obrali o lepší výsledok dve chyby

Najlepšia Slovenka Jana Gereková skončila na solídnom 12. mieste. Po prvej streľbe patrila skúsenej Liptáčke výborná 6. pozícia, ale na druhej streľbe v stoji urobila dve chyby a po dvoch trestných okruhoch sa jej vzdialil útok na možné medailové pozície. Za víťazkou zaostala o 1:11,3 min.

Dvanáste miesto nie je Gerekovej najlepší výsledok z majstrovstiev sveta. V roku 2008 v Chanty-Mansijsku bola ôsma v stíhacích pretekoch a z pretekov s hromadným štartom má desiate aj jedenáste miesto z MS 2013 v Novom Meste na Morave a MS 2012 v Ruhpoldingu. Pred dvoma rokmi na moravskej Vysočine bola aj jedenásta v šprinte.

Jana gerekova

Tréner dvanáste miesto berie

Ďalšie dve Slovenky v 106-člennom štartovom poli Terézia Poliaková a Martina Chrapánová obsadili 57. a 59. miesto a tesne si vybojovali účasť v nedeľňajších stíhacích pretekoch. Na strelnici zhodne netrafili päť terčov. Preteky nevyšli Paulíne Fialkovej, ktorá skončila osemdesiata deviata s deviatimi chybami pri streľbe.

„Dvanáste miesto z týchto náročných pretekov berieme. Dnes nám trochu chýbalo športové šťastie,“ uviedol pre agentúru SITA tréner slovenskej ženskej reprezentácie Pavel Kobela. K výkonu Gerekovej aj ostatných troch Sloveniek doplnil: „Janke Gerekovej v streľbe v stoji pri prvých dvoch výstreloch zafúkalo a keď potom vietor ustal, ostatné pokusy už trafila. Tiež nemala výhodu v tom, že s číslom 2 prešliapávala trať ostatným pretekárkam, keďže tesne pred pretekmi začalo pomerne dosť snežiť. Organizátori mali dokonca problém odpratávať sneh z podložiek pri streľbe. Nič sa však nedá robiť, taký je biatlon, podmienky sa často menia. Čo sa týka ostatných dievčat, sme spokojní s tým, že postúpili ďalšie dve do zajtrajšej stíhačky. Streľbu síce Poliaková a Chrapánová nezvládli, ale bežecky podali jeden z najlepších výkonov v sezóne. Paula Fialková mala dnes zlý deň. Pri streľbe v ľahu chytila veľmi silný vietor a neskôr to už psychicky nezvládla.“

Francúzska získala premiérové zlato

Víťazná Dorinová Habertová získala do zbierky siedmu medailu z majstrovstiev sveta, ale prvú zlatú a navyše premiérovú z individuálnych pretekov. Doteraz brala cenné kovy na MS len ako členka strieborných a bronzových štafiet a miešaných štafiet. V šprinte bola bronzová na ZOH 2010 vo Vancouveri, kde bola vtedy zlatá Anastasia Kuzminová.

Na čele Svetového pohára zostala Bieloruska Daria Domračevová, ktorá už je istou víťazkou hodnotenia šprintu. Jana Gereková je v bojoch o veľký glóbus už na 17. mieste a v poradí šprintu je o priečku nižšie. Výsledky majstrovstiev sveta sa tradične rátajú aj ako Svetový pohár.

Majstrovstvá sveta v biatlone – Kontiolahti (Fín.) – sobota – výsledky:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 22:16,8 min (1 trestný okruh), 2. Weronika Nowakowská-Ziemniaková (Poľ.) +9,6 (0), 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) +19,7 (1), 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) +29,1 (3), 5. Krystyna Guziková (Poľ.) +39,7 (1), 6. Jekaterina Šumilovová (Rus.) +48,8 (2), 7. Magdalena Gwizdoňová (Poľ.) +51,8 (2), 8. Andreja Maliová (Slovin.) +1:01,9 (1), …12. Jana Gereková +1:11,3 (2), … 57. Terézia Poliaková +3:05,1 (4), 59. Martina Chrapánová +3:07,7 (5), 89. Paulína Fialková (všetky SR) +4:58,5 (9)

Poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 25 plánovaných pretekov): 1. Daria Domračevová (Biel.) 853 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 833, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 658, 4. Veronika Vítková (ČR) 646, 5. Franziska Hildebrandová (Nem.) 584, 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 563, 7. Gabriela Soukalová (ČR) 489, 8. Karin Oberhoferová (Tal.) 458,… 17. Janka Gereková 350, 70. Paulína Fialková 22, 77. Terézia Poliaková 13, 87. Martina Chrapánová (všetky SR) 3

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (po 9 z 10 plánovaných): 1. Daria Domračevová (Biel.) 368 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 304, 3. Veronika Vítková (ČR) 304, 4. Vaľ Semerenková (Ukr.) 296, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 293, 6. Tiril Eckhoffová (Nór.) 289,… 18. Janka Gereková 155, 70. Paulína Fialková 13, 82. Martina Chrapánová (všetky SR) 3

Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováDorothea WiererováGabriela SoukalováJana GerekováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováLaura DahlmeierováMarie Dorinová HabertováMartina ChrapánováPaulína FialkováPavel KobelaTerézia Poliaková