Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
Foto: SITA/Ján Slovák

Dostavba Mochoviec má mierne meškanie

BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) má znova mierne meškanie. Ako uviedla predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková na tlačovej besede na konferencii „Bezpečné dodávky energie 2015“, dostavba mochoveckých blokov nepokračuje tempom, ktoré by zaručovalo optimálne spájanie systémov a ich postupné skúšanie. Isté meškanie dostavby potvrdilo pre portál vEnergetike.sk Ministerstvo hospodárstva SR.

„Na oficiálnom stretnutí expertov v Topoľčiankach v júni tohto roka sa zástupca Slovenských elektrární vyjadril, že, opätovne nastal posun termínu plného spustenia tretieho bloku do komerčnej prevádzky, a to z novembra 2016 na prvý kvartál 2017,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Štvrtý jadrový mochovecký blok by mal byť následne spustený približne o rok neskôr, v prvom kvartáli roku 2018.

Podľa rezortu hospodárstva sa z pohľadu plnenia stanovených termínov v prípade tretieho bloku javí ako kritické naťahovanie káblových zväzkov (ide približne o 1 600 kilometrov káblov) a kontrola kvality niektorých dodávateľských prác. „Na štvrtom bloku nevystupujú žiadne kritické miesta v postupe prác,“ dodala hovorkyňa ministra Žiaková.

Slovenské elektrárne sa podľa svojej hovorkyne Janky Burdovej plne sústreďujú na začiatok záverečnej fázy dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Počas nej budeme testovať všetky zariadenia a systémy pred ich uvedením do prevádzky. Slovenské elektrárne dodržia záväzok uviesť nové bloky elektrárne Mochovce do prevádzky podľa ohláseného časového plánu. Tretí blok je dokončený na 88,3 percenta, štvrtý blok na 68,9 percenta,“ reagovala Burdová.

V súčasnosti neexistuje požiadavka zo strany Slovenských elektrární na navyšovanie rozpočtu na dostavbu Mochoviec. „Žiadnu takúto informáciu nemáme,“ konštatovala Miriam Žiaková. Slovenské elektrárne však podľa nej ministerstvo informovali, že celkové očakávané náklady na práce sa v apríli tohto roku zvýšili o 145 miliónov eur, z čoho 45 miliónov eur ide na vrub trojmesačného predĺženia dokončovacích prác. „Súčasne sa očakáva potenciálna úspora na úrovni 30 až 40 miliónov eur v dôsledku integrácie organizácií zabezpečujúcich jadrovú a nejadrovú časť prác,“ uzavrela hovorkyňa ministra Miriam Žiaková.

Podľa pôvodných plánov sa dostavba Mochoviec mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Posledné informácie hovorili o konci roka 2016 v prípade tretieho bloku a konci roka 2017 v prípade štvrtého jadrového bloku. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú viac ako päťtisíc megawattov inštalovaného výkonu.

Odporúčané články

Slovenské elektrárne ukončili opravu druhého bloku Mochoviec Druhý blok v Mochovciach bude na istý čas mimo prevádzky

Neprehliadnite

Hazardujú s ochranou práv Slovákov, Via Iuris kritizuje postoj poslancov pri voľbe ústavných sudcov Najviac minút odohral Sekera a najčastejšie strieľal Černák, pozrite si štatistiky Slovákov Dunaj na území Slovenska výrazne stúpol, meteorológovia vydali výstrahy 3. stupňa pred povodňami Dvojakej kvalite v Európskej únii podľa Matečnej odzvonilo, Slovensko pripravuje tvrdé sankcie Aktualizované: Vo veku 72 rokov zomrel slovenský spisovateľ Dušan Mitana Matovič ostro kritizoval platy poslancov, vo vystúpení pokračoval aj po konci schôdze parlamentu Prezident Kiska vymenuje ďalších ústavných sudcov len, ak poslanci doplnia počet kandidátov Hanby Bratislavy: Kollárko vyzerá ako po bombardovaní, čaká ho však zmena a podzemné garáže

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.