Dostupnosť bývania sa dostala na priaznivejšiu úroveň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka, peniaze

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Kým v rokoch 2006 až 2008 rástli ceny nehnuteľností o 40 % rýchlejšie ako platy, v súčasnosti je trend opačný. Dostupnosť bývania pokorila podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa vlaňajšie maximá a dostala sa na ešte priaznivejšiu úroveň. Celkovo od vrcholu v polovici roka 2008 ceny nehnuteľností podľa neho poklesli o 22 %.

Ceny nehnuteľností sú voči platom podľa Štefanidesa na najnižšej úrovni od roku 2005. „Úrokové sadzby na hypotékach klesli veľmi výrazne,“ povedal Štefanides.

Väčšina Slovákov býva vo vlastnej nehnuteľnosti

V štvrtom kvartáli minulého roka bola ročná percentuálna miera nákladov úverov na úrovni 4,2 %, pričom v druhom kvartáli 2008 to bolo 6,4 %. Vďaka lacným hypotékam si Slováci v niektorých regiónoch môžu podľa Štefanidesa dovoliť v porovnaní s predkrízovým obdobím až dvojnásobne väčší byt.

Hoci väčšina z nás býva vo vlastnej nehnuteľnosti, a teda úverové splátky nepozná, z roka na rok podľa Poštovej banky narastá podiel tých, u ktorých sa kúpa bytu alebo domu bez úveru z banky nezaobíde. Na Slovensku žije podľa údajov Eurostatu vo vlastnom bývaní 90,4 % obyvateľov. No osem z desiatich Slovákov každomesačné splácanie hypotéky alebo úveru na nehnuteľnosť nič nehovorí. Vo vlastnom, ale s úverom, žije každý desiaty Slovák, resp. 9,6 % obyvateľov.

V zaúverovaných nehnuteľnostiach bývajú Slováci zriedkavo

Podľa analýzy Poštovej banky Slováci stále patria medzi národy, ktoré žijú v zaúverovaných nehnuteľnostiach zriedkavejšie. No situácia sa počas uplynulých rokov zmenila aj na Slovensku. Podiel obyvateľov žijúcich vo vlastnom, ale s úverom, je dvaapolkrát vyšší ako v roku 2006, kedy predstavoval 3,8 %.

Tento trend podľa Poštovej banky potvrdzujú aj údaje slovenského bankového sektora. Stav úverov na bývanie sa podľa údajov Národnej banky Slovenska na konci roka 2013 nachádzal na úrovni 14,9 mld. eur. Medziročne sa tak zvýšil o 11,8 % a oproti koncu roka 2006 bol vyšší až trojnásobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať