Dotácie rezortu obrany pôjdu aj na vlastenectvo

Galko
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Po novom bude podľa návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva obrany, ktorý plénum posunulo do ďalšieho legislatívneho procesu, poskytovať dotácie tento rezort. Prednostne budú určené najmä na podporu výchovy občanov k vlastenectvu, prezentáciu Ozbrojených síl SR, podporu personálneho doplňovania ozbrojených síl a ochranu a rozvoj historického a kultúrneho dedičstva so zameraním na vojenské dejiny. Právna norma ustanovuje účel, podmienky, rozsah, spôsob a kontrolu poskytovania dotácií v pôsobnosti ministerstva.

Dotáciami môže MO SR podporovať programy rozvoja kultúrnych, duchovných a spoločenských potrieb profesionálnych vojakov, vojakov v zálohe a vojnových veteránov a starostlivosť o športové talenty a vrcholový a výkonnostný šport. Návrhom zákona sa umožňuje aj poskytovanie dotácie na aktivity a činnosti v oblasti výskumu a vývoja zameraného na zabezpečenie obrany SR.

Dotácie možno poskytnúť aj na úhradu nákladov na odstránenie následkov živelných pohrôm a podporu akcií súvisiacich s dosiahnutím a udržaním ekologickej stability a zdravého životného prostredia a úhradu zvýšených nákladov na poľnohospodársku výrobu, ktoré súvisia s výcvikom ozbrojených síl vo vojenskom obvode. Návrhom zákona nevznikajú nové požiadavky na zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu. Finančné prostriedky na poskytovanie dotácií sa budú zabezpečovať v rámci rozpočtovej kapitoly Ministerstva obrany SR na príslušný rok.

Poslanci zobrali na vedomie návrh na určenie Ozbrojených síl SR na plnenie úloh zabezpečenia nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy a vyslovili súhlas s vyslaním určených ozbrojených síl mimo územia našej krajiny a s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska v súvislosti s plnením úloh zabezpečenia nedotknuteľnosti vzdušného priestoru v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Galko