Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger
30. septembra 2015 Ekonomika od WBN/PRSITA Diskusia()

Dotovanú hypotéku môže využiť viac mladých

BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) – Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých do 35 rokov sa od zajtra zvyšuje takmer o 50 eur na 1 140,1 eura. Nárok na úrokové zvýhodnenie si môže uplatniť viac žiadateľov.

Príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, pričom jeho aktuálny príjem môže byť aj vyšší. V prípade manželov a partnerov sa berie do úvahy dvojnásobná suma (2 280,2 eur), ktorá sa porovnáva voči ich spoločnému priemernému príjmu. Čiže jeden z partnerov môže zarábať aj viac, ako je stanovená hranica pre jednotlivca,“ uviedla Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB.

Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov od poskytnutia hypotéky a jeho výšku stanovuje zákon o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne. Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na 50 000 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá presiahne niektorú zo spomínaných hraníc, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Pri 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne aj 50 eur, za 5 rokov tak ušetrí takmer 3 000 eur,“ povedala Farkašová. Okrem finančnej úspory umožňuje hypotéka pre mladých znížiť klientom splátky na polovicu alebo odložiť splátky istiny pri narodení dieťaťa po dobu dvoch rokov. Ďalšou výhodou dotovanej hypotéky je možnosť splatiť bez poplatku akúkoľvek jej časť kedykoľvek počas prvých piatich rokov splácania.

Pre vybrané typy nehnuteľností akceptuje VÚB banka cenové mapy. Vtedy žiadateľ nemusí predkladať znalecký posudok. Ak je posudok potrebný a klient ho predloží v elektronickej podobe, získa 100 % zľavu z poplatku za poskytnutie úveru.

Odporúčané články

Príležitosť pre malé a stredné podniky na Slovensku 24 projektov z celého Slovenska bojuje o 80 000 eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...