Dovolenka na splátky? Hlavne s rozumom

Logo financie.jpg

Čo robiť, keď telo i hlava žiadajú oddych, no stav rodinných financií káže na dovolenku rovno zabudnúť? Mnohí ľudia takúto situáciu riešia pôžičkou.

Bratislava, 6.6.2017 ( WBN/PR ) Ak ste sa aj vy rozhodli užiť si dovolenku na splátky, najskôr si skontrolujte stav vašich financií a splácanie predchádzajúcich úverov. Informácie o vašej disciplíne pri splácaní záväzkov vám poskytujú bankové a nebankové registre. Komplexný prehľad svojich finančných záväzkov vo forme úverovej správy z oboch registrov možno získať aj on-line na jednom mieste – na portáli Moje-financie.sk

Požičiavajte si s rozumom. Jedna zo zásad zodpovedného zadlžovania hovorí, že na úver si nekupujem nič, čo budem splácať dlhšie, než budem reálne užívať. „Príkladom môže byť práve dovolenka,“ hovorí Romana Knyblová z portálu Moje-financie.sk a rečnícky sa pýta: „Mám dovolenku splácať celý rok, hoci trvala len dva týždne?

Vieme si predstaviť, že budete namietať: „Ale dovolenka mi pomôže načerpať sily, budem z nej žiť ďalšie dlhé mesiace.“

Ako dlhú splatnosť pôžičky si teda zvoliť? „Treba si uvedomiť, že potreba dovolenky sa objaví aj o rok. Budeme potom každý rok dovolenku riešiť pôžičkou s 12-mesačnou dobou splatnosti?“ upozorňuje Romana Knyblová. Odporúča, aby sme so sebou urobili dohodu. Ak si na dovolenku musíme požičať, vyberme si takú dovolenku, ktorú splatím najneskôr za pol roka. A v druhom polroku si peniaze vo výške splátky už splateného úveru budeme odkladať. Takýmto spôsobom si na tohtoročnú dovolenku požičiame, na dovolenku o rok si už našetríme.

Pri rozumnej starostlivosti o svoje finančné zdravie nám spotrebný úver na dovolenku môže pomôcť v budúcnosti, nakoľko riadnym a včasným splácaním svojich záväzkov si budujeme pozitívnu úverovú históriu. „Včasným splácaním záväzkov klient vysiela signál o svojej finančnej dôveryhodnosti. Keď bude žiadať napríklad o hypotéku, banka si v registroch bude overovať aj jeho platobnú disciplínu. Informácia o riadnom splácaní úveru môže mať pre banky väčšiu váhu, ako fakt, že ste vo svojom živote ešte žiadny úver nesplácali,“ vysvetľuje R. Knyblová.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom