Dovolenky klopú na dvere, Slováci majú najradšej Chorvátsko

Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Iba dve pätiny (40 percent) občanov Slovenska sa toto leto chystajú na dovolenku. Najžiadanejšou dovolenkovou destináciou Slovákov je aj tento rok Chorvátsko. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý v máji robila agentúra TNS Slovakia prostredníctvom internetu na vzorke tisíc respondentov.

Dovolenku plánujú najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia

Viac ako polovica Slovákov (52 percent) dovolenku neplánuje a osem percent zatiaľ nie je rozhodnutých, či v lete na dovolenku pôjde. Na dovolenku sa toto leto chystajú predovšetkým vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ľudia z miest s počtom obyvateľov nad 20-tisíc a obyvatelia Bratislavského kraja.

Naopak, tento rok letnú dovolenku neplánujú ľudia vo veku 40 až 59 rokov, s nižším vzdelaním, ľudia z obcí do 5000 obyvateľov a obyvatelia Banskobystrického a Prešovského kraja.

Slováci preferujú pobyty

Na Slovensku plánujú tráviť letnú dovolenku dve pätiny (40 percent) opýtaných. „Väčšina ľudí sa v lete chystá do zahraničia,“ uviedla PR manažérka agentúry TNS Slovakia Vladimíra Bunčáková. Ako dodala, ľudia pocestujú hlavne do európskych krajín, predovšetkým do Chorvátska, ktoré je najžiadanejšou zahraničnou destináciou Slovákov už niekoľko rokov.

Do Chorvátska sa v lete chystá necelá tretina (32 percent) dovolenkárov. S výrazným odstupom nasleduje dovolenka v Česku (13 percent), Bulharsku (deväť percent), Grécku, Turecku a Taliansku (všetky krajiny po sedem percent). Ostatné destinácie uviedlo menej ako tri percentá respondentov. Tí mali možnosť uviesť viacero odpovedí.

Z rozmanitej ponuky rôznych typov zájazdov uprednostňujú tento rok dovolenkári pobytové zájazdy (58 percent). Ľudia si vyberali aj víkendové pobyty (20 percent), wellness pobyty alebo poznávacie zájazdy (oba po 19 percent). Na športový pobyt sa chystá šesť percent a na jazykový pobyt len jedno percento opýtaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom