Dragúni pozývajú na Tanečný dom

Pozvanka.jpg
Foto: Tomáš Kompaník

BRATISLAVA 13. februára 2019 (WBN/PR) – Už zajtra, štvrtok 14. februára 2019 sa uskutoční fašiangová tancovačka z Cyklu Tanečný dom, ktorý organizuje a odborne garantuje  o. z. Dragúni v Bratislave už sedemnásty rok.

Za tú dobu sa stalo podujatie rešpektovanou kultúrno-spoločenskou aktivitou, ktorá systematicky prispieva k zachovaniu i rozvoju tradičnej hudobno-tanečnej kultúry v mestskom i vidieckom prostredí. Cyklus Tanečný dom združenia Dragúni je od konca januára oficiálne zaradený na Zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Podľa slov Františka Moronga, prezidenta združenia: „Projekt prepája výsledky etnochoreologických a etnomuzikologických výskumov a dokumentácie  s odborným vzdelávaním a aktívnym zapájaním účastníkov do výučby a zábavy.“  Zameraním i dramaturgiou jednotlivých Tanečných domov sa združenie snaží systematicky prispievať k popularizácii jedinečných fenoménov našej kultúry ako aj k napĺňaniu cieľov medzinárodného Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Štvrtkový Tanečný dom je venovaný tradičným prejavom Horehronia. K výučbe tancov  rómsky „čardáš“ z Telgártu, „šóroví“ a „čardáš“ z Pohorelej  pod  odborným vedením profesionálnych tanečných, bude hrať štýlová rómska ľudová hudba Pokošovci, ktorá patrí k výnimočným reprezentantom hudobnej kultúry regiónu.

Program bude obohatený o  výučbu spevu, ktorú bude viesť etnomuzikologička  Jana Ambrózová  s ohľadom na tému Horehronský viachlasný spev.  V záujme symbolického búrania bariér bude súčasťou večera aj výučba piesne z Telgártu vo verzii, ktorú nepočuť. Umelecká tlmočníčka Barbara Randušková rozpohybuje pieseň do slovenského posunkového jazyka, ktorý bol prednedávnom taktiež zaradení do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Obdobný workshop si spolu s Barborou Morongovou úspešne odskúšali aj na festivale Pohoda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom