Dramatický súboj v úvode turnaja Slovak Open zvládol Lacko, starosti mu robili dozvuky choroby

Lukáš Lacko
Slovenský tenista Lukáš Lacko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Lukáš Lacko nasadený ako prvý zvíťazil v stredajšom stretnutí 1. kola dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Peugeot Slovak Open v NTC v Bratislave (dotácia 106 000 eur + hospitality, tvrdý povrch v hale) nad Stéphanom Robertom z Francúzska za 110 minút 4:6, 6:4, 7:5.

Rodák z Pieštan Lacko má naďalej šancu obhájiť vlaňajší triumf. Celkovo sa na Slovak Open tešil z trofeje už trikrát – v rokoch 2011, 2013 a 2017. V 2. kole tohtoročnej edície ho čaká Jegor Gerasimov z Bieloruska.

Trápili ho následky choroby

Úvod prvého setu priniesol vyrovnaný tenis. Za stavu 2:2 prišiel Lacko o svoj servis, reagoval hneď rebrejkom a vyrovnal na 3:3. V siedmej hre si však Slovák znovu prehral podanie. Túto výhodu si Robert udržal až do konca setu a za stavu 5:4 pri svojom servise premenil štvrtý setbal.

O osude druhého setu rozhodol jediný brejk. Dosiahol ho slovenský tenista za stavu 5:4 vo svoj prospech. Premenením štvrtého setbalu vyrovnal na 1:1.

Začiatok tretieho dejstva patril Lackovi. Po prelomení Francúzovho podania v druhej hre a po potvrdení brejku sa dostal do vedenia 3:0. Robert dokázal vyrovnať na 3:3. Za stavu 6:5 premenil Lacko na príjme prvý mečbal a tešil sa z postupu do 2. kola.

„Bol to dnes veľmi náročný zápas. Po problémoch s dýchacími cestami to nebolo ideálne. Herne to nie je zlé, ale kondične to ešte cítim. Po chorobe to ešte nie je ono. Bol to čisto vybojovaný zápas. Ani si neviem predstaviť, že by som mal zajtra znovu hrať. Budem sa snažiť, čo najlepšie pripraviť,“ uviedol Lacko a pokračoval: „Je cítiť pri servise, že povrch je tento rok pomalší. Aj hra zozadu je iná, človek musí hrať rýchlejšie, ak chce zahrať víťazný úder. Pozitívne je, že ostali nízke odskoky, ktoré mám rád.“

K svojmu ďalšiemu súperovi Jegorovi Gerasimovovi dodal: „Bol som si pozrieť jeho prvý zápas na turnaji, vyzeral byť v pohode, veľmi dobre podával, aj zozadu hral uvoľnene. Každopádne to bude náročné stretnutie.“

Lacko porazil Roberta už druhýkrát

Tridsaťjedenročný Lacko (78. v rebríčku ATP) a o sedem rokov starší Robert (160.) odohrali tretie vzájomné stretnutie. Slovák uspel druhýkrát. Prvýkrát na seba narazili pred deviatimi rokmi na turnaji kategórie Futures vo Veľkej Británii, Lacko zvíťazil v semifinále 7:6 (4), 6:2. V roku 2015 uspel v kvalifikácii turnaja ATP v novozélandskom Aucklande francúzsky tenista 7:6 (4), 6:4.

V končiacej sa sezóne dokázal Lacko triumfovať na challengerovom podujatí v škótskom Glasgowe. Pred Wimbledonom sa dostal na turnaji ATP v anglickom Eastbourne až do finále, v ktorom podľahol Nemcovi Mischovi Zverevovi 4:6, 4:6.