Drámu Učiteľka ocenili na filmovom festivale v Gijóne

Kino Lumiere
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Česko-slovenská dráma Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka získala v sobotu dve ocenenia na 54. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Gijóne v Španielsku.

Učiteľka v hlavnej úlohe so Zuzanou Mauréry bola jednou z pätnástich snímok v oficiálnej súťaži hraných filmov, pričom medzinárodná porota jej udelila Cenu Gila Parronda pre architekta Juraja Fábryho a tiež cenu za hudbu pre Michala Novinského. Film, ktorý na MFF Karlove Vary získal cenu za najlepší ženský herecký výkon, v Gijóne uviedol spomínaný Jan Hřebejk.

Snímka predkladá divákom príbeh o na prvý pohľad láskavej a milej učiteľke (Mauréry), ktorá však rafinovane manipuluje žiakmi a ich rodičmi, aby si získala rôzne materiálne výhody či dokonca ľúbostný vzťah. Z obavy o prospech svojich detí sa väčšina rodičov učiteľke roky poddáva a usiluje sa plniť jej požiadavky, poskytujú jej rôzne služby či nosia dary.

Skupinka niekoľkých odvážnych rodičov sa však napokon učiteľke vzoprie a v snahe zvrátiť situáciu zvolá konšpiratívne rodičovské združenie, kde rokujú s vedením školy o tom, či podpíšu proti učiteľke petíciu.

Informácie pochádzajú od Ľubice Orechovskej zo spoločnosti PubRes a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Hřebejk