Drámu v kostole neprežilo 52 osôb. Pápež reagoval

Rukojemnícku drámu irackých kresťanov vyšetrujú
Iracké bezpečnostné jednotky strážia prístup k Sýrskemu katolíckemu kostolu v centre irackého Bagdadu. Kvôli vyšetrovaniu je okolie kostola stále hermeticky uzavreté. Islamskí militanti tu vtrhli pred začiatkom včerajšej bohoslužby, začali zadržiavať približne 120 kresťanov, ktorí sa chceli na omši zúčastniť. Informácie o dôvodoch rukojemníckej drámy sa rôznia, jasné však je, že iracké bezpečnostné zložky zasiahli asi po 4 hodinách, pričom oslobodili takmer 100 ľudí. Pri zásahu však o život prišlo 52 ľudí, vrátane niekoľkých páchateľov. Foto: AP Photo/Khalid Mohammed

BAGDAD/RÍM 31. októbra (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. v pondelok odsúdil nedeľňajšiu tragédiu v bagdadskom katolíckom kostole. Hlava rímskokatolíckej cirkvi sa podľa vlastných slov „modlí za obete tohto absurdného násilia, ktoré je o to odpornejšie, že postihlo bezbranných ľudí zhromaždených v dome božom, mieste lásky a uzmierenia„. Pápež preto počas prejavu k veriacim zhromaždeným na Námestí svätého Petra opätovne vyzval na ukončenie násilia a dosiahnutie mieru na Blízkom východe.

Desiatky osôb prišlo o život a mnoho ďalších utrpelo zranenia počas záchrannej operácie ozbrojených síl, ktorou sa skončila nedeľná rukojemnícka dráma v irackom hlavnom meste, informovalo tamojšie ministerstvo vnútra. „Oslobodili sme rukojemníkov, no, nanešťastie, ľutujeme smrť a zranenie mnohých z nich,“ uviedol predstaviteľ ministerstva, ktorý si želal zostať v anonymite.

Britská spravodajská stanica BBC informovala o 52 mŕtvych vrátane rukojemníkov, útočníkov a príslušníkov bezpečnostných zložiek. Zranenia utrpelo ďalších takmer 65 osôb z celkového počtu približne 100 zadržiavaných ľudí, ktorí sa v momente príchodu ozbrojencov nachádzali v budove. Medzi obeťami je aj šesť ozbrojencov. Za útokom podľa dostupných informácií stojí iracká odnož teroristickej siete al-Kájda.

Hovorca ozbrojených síl generálmajor Kassim al-Músaví uviedol, že takmer štvorhodinovú rukojemnícku drámu ukončili iracké bezpečnostné sily.
Bagdad
Foto: SITA/AP

Útočníci z irackej odnože al-Kájdy vnikli v nedeľu večer do sýrskeho katolíckeho kostola v Bagdade, v ktorom sa v čase prepadu nachádzalo asi sto veriacich. Útočníci mali automatické zbrane, granáty a vesty s výbušninami. Za rukojemníkov žiadali prepustenie svojich prívržencov z irackých a egyptských väzníc. Ozbrojenci ešte predtým zastrelili dvoch príslušníkov ochranky na neďalekej burze cenných papierov v bagdadskej štvrti Karrada. Iracké bezpečnostné sily sa rozhodli oslobodiť rukojemníkov. „Bola to rýchla a úspešná operácia,“ informoval v pondelok iracký minister vnútra Abdul Kádir Ubaidí.

Podľa svedkov začali ozbrojenci v kostole, kde sa práve konala omša, ihneď strieľať. Jeden z nich sa odpálil. K prepadu sa prihlásila skupina Islamský štát v Iraku napojená na al-Kájdu. Vo vyhlásení na internete pohrozila zabíjaním kresťanov, ak do 48 hodín neprepustia moslimky zadržiavané v Iraku a Egypte.

V Iraku žila v roku 2003 menšina asi 800 tisíc kresťanov, no dnes sa ich počet scvrkol na približne 550 tisíc. Mnohí totiž po invázii medzinárodných síl vedenými USA krajinu zo strachu opustili. Reagovali tak na časté útoky a násilie.

wbn/SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.