Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavol Šajgalík
Pavol Šajgalík. Foto: SITA/Nina Bednáriková
9. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Draxler odoslal prezidentovi návrh na odvolanie šéfa SAV

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Minister školstva Juraj Draxler v piatok odoslal prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na odvolanie Jaromíra Pastoreka z pozície predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV). Zároveň prezidentovi odoslal návrh na vymenovanie Pavla Šajgalíka za nového šéfa akadémie, informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Draxler verí v dobrú spoluprácu s novým predsedom Šajgalíkom

Draxler dostal návrh na vymenovanie Šajgalíka v piatok. Zároveň sa s ním stretol a porozprával sa s ním o jeho plánoch v budúcej funkcii. „Nový predseda SAV dostal veľmi silný mandát. Osobne som mu v piatok zablahoželal. Verím, že budeme spolu dobre spolupracovať a že sa pod jeho vedením podarí zastabilizovať vnútorný chod SAV,“ povedal Draxler.

Novým predsedom SAV sa stane doterajší podpredseda SAV pre ekonomiku Pavol Šajgalík. Rozhodli o tom tento týždeň na mimoriadnom rokovaní členovia Snemu Slovenskej akadémie vied, ktorí schválili návrh na vymenovanie Šajgalíka na tento post.

Členovia snemu sa voľbou nového predsedu SAV zaoberali po tom, ako na mimoriadnom rokovaní vo štvrtok 18. decembra schválili návrh na odvolanie Jaromíra Pastoreka. Odvolanie Pastoreka z funkcie predsedu SAV a vymenovanie Šajgalíka musí potvrdiť prezident Andrej Kiska.

Pastorekovi vyčítali slabý boj o financie so štátom

Kritici vyčítali Pastorekovi najmä slabú argumentáciu pri vyjednávaní rozpočtu na rok 2015 a komunikáciu vo vnútri akadémie. Pastorek po schválení návrhu na jeho odvolanie povedal, že rozhodnutie snemu rešpektuje. Najvážnejším dôvodom schváleného návrhu na odvolanie predsedu podľa Pastoreka bolo, že sa nie všetci stotožnili s transformáciou SAV.

Predseda snemu Karol Marhold z Botanického ústavu SAV na to reagoval tým, že dôvodom nebola samotná transformácia, ale jej spôsob. Ubezpečil tak, že transformácia SAV sa odchodom Pastoreka neskončí. Pastorekovi sa malo druhé funkčné obdobie skončiť v roku 2017.

Odporúčané články

Minister školstva chce menej učiteľov, ale kvalitnejších Vedci chcú odvolať šéfa SAV-ky, slabo vyjednáva o rozpočte

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...