Nemocnice sú dlhodobo podfinancované, minister Drucker pripúšťa zmeny vo financovaní zdravotníctva

Tomáš Drucker
Bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Spôsob financovania zdravotníctva by sa mohol v niektorých častiach zmeniť. V nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 to pripustil minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Do úvahy podľa neho prichádza napríklad, že by sa napríklad niektoré finančne náročné výkony, ako napríklad transplantácie, nehradili z prostriedkov zdravotných poisťovní, ale priamo na objednávku štátu.

Zle nastavený systém

Drucker by tak riešil problém veľkých nemocníc, ktoré vytvárajú najväčšie dlhy, ako napríklad Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB). Kritizoval aj samotnú nemocnicu – podľa neho zámer zlúčiť päť bratislavských nemocníc bol dobrý, ale nepriniesol očakávané zefektívnenie hospodárenia. Každá súčasť nemocnice podľa ministra totiž očakáva, že práve jej sa zmeny týkať nebudú.

Pripravované oddlženie nemocníc podľa poslanca a člena zdravotníckeho výboru Mareka Krajčího (OĽaNO) nebude posledné a problémy nevyrieši. Ako uviedol, bude treba ešte jedno za minimálne 250 miliónov eur. Nemocnice sa podľa neho rekordne zadlžujú, no na druhej strane, niektoré firmy v rezorte si dávajú dvojciferné marže. „Je to zle nastavený systém, za ktorý je zodpovedná vláda,“ zhodnotil Krajčí.

Nemocnice sú dlhodobo podfinancované

Minister upozornil, že ceny, ktoré dodávatelia určujú nemocniciam, sú relatívne vysoké aj preto, že dodávatelia si do nich účtujú náklady, ktoré v inom rezorte nie sú. Sami si totiž musia požičiavať peniaze, pričom zaplatené od nemocníc dostanú napríklad až za dva roky.

Práve táto časť záväzkov by podľa Druckera mala byť predmetom tzv. diskontu. Novšie faktúry, pri ktorých tieto náklady ešte nevznikli, by mohli dodávatelia odpočítať vo forme zľavy. Naopak, pri starších záväzkoch zľavy nebude ministerstvo žiadať.

Drucker súhlasil, že nemocnice sú dlhodobo podfinancované. je to najmä preto,ž e najmä väčšie nemocnice musia dať 80 % svojich výdavkov na mzdy zamestnancov. Odmietol však povestné donášanie vlastného toaletného papiera pre pacientov.

Ako upozornil, tieto náklady sú len mizivou časťou rozpočtov nemocníc a ak niektorá nemocnica žiada od pacientov, aby si nosili vlastný toaletný papier, je to chyba vedenia, nie nedostatku peňazí v zdravotníctve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR