Druhé kolo obráku vo štvrtok, vedie Görglová

Elisabeth Görglová
Elisabeth Görglová Foto: AP Photo/Gero Breloer

WHISTLER 24. februára (WEBNOVINY) – Druhé kolo obrovského slalomu žien v stredisku Whistler v rámci súťaží alpských lyžiarok na zimných olympijských hrách odložili organizátori v dôsledku nepriazne počasia (hmla) na štvrtok 25. februára na 9.30 h miestneho času (18.30 h SEČ). Predtým čas štartu posúvali v stredu dovedna až štyrikrát. Pôvodne sa malo jazdiť už o 13.15 h (22.15 h SEČ), po 15.00 h (24.00 h SEČ) padlo rozhodnutie preteky odložiť na druhý deň. Hmla hustla, viditeľnosť na trati bola minimálna. V noci zo stredy na štvrtok očakávajú vo Whistleri sneženie a dážď. Podľa pravidla 906.1 Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) by sa mali obe kolá odjazdiť v jeden deň, ak je to možné. V olympijskom programe rozloženie súťaže v zjazdovom lyžovaní na dva dni nie je novinkou. Pred štyrmi rokmi v Turíne sa pre nepriaznivé poveternostné podmienky uskutočnili v ženskej superkombinácii v prvý deň iba slalomové jazdy, zjazd potom presunuli o 24 hodín neskôr.

Prvé kolo súťaže alpských lyžiarok v obrovskom slalome na zimných olympijských hrách vo Whistleri vyhrala nečakane Rakúšanka Elisabeth Görglová s náskokom dvoch stotín pred Francúzkou Tainou Bariozovou a svojou krajankou Kathrin Zettelovou, ktorá zaostáva o 16 stotín. Prevahu Rakúšaniek v 1. kole zvýraznila ešte štvrtou priečkou Eva-Maria Bremová (+0,26). Úradujúca svetová šampiónka a líderka tejto disciplíny vo Svetovom pohári 2009/2010 Kathrin Hölzlová z Nemecka uzatvára prvú desiatku so stratou 69 stotín. Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová zajazdila v hmle a snežení 34. najlepší čas, za Görglovou zaostala o 3,84 sekundy. Ďalšej Slovenke Jane Gantnerovej patrí 38. priečka (+4,88). „Bol to boj od štartu až do cieľa, určite sa dalo zajazdiť lepšie, ale v týchto podmienkach to nebolo jednoduché. Snažila som sa ísť od začiatku naplno, ale hore na štarte som videla len do štvrtej bránky a hneď som tam urobila chybu, a potom sa mi už ťažko dostávalo naspäť do tempa. Trať v porovnaní so včerajším rozjazdením pomerne vydržala v dobrom stave. Rozdiel je však v tom, že sneží a je hmla. V 2. kole by som chcela trošku sa posunúť dopredu,“ uviedla Veronika Zuzulová v cieli 1. kola pre agentúru SITA.

„Mám rada takéto podmienky – hmlu i sneženie. Zjazdovka i terén, všetko mi sadlo a aj jazda bola celkom solídna. Myslím si však, že som mala príliš ostré hrany na lyžiach a nemohla som ich viac pustiť. Okamžite som si to uvedomila a prispôsobila som sa situácii. Uvidíme, ako postavia bránky v druhom kole, ale bude to napínavé,“ tvrdila pre rakúsku televíziu ORF Elisabeth Görglová, vlani desiata na MS.

„Trať bola pomalšia, ako som očakávala,“ skonštatovala Zettelová, druhá žena v poradí obrovského slalomu vo SP 2009/2010: „Všetko mi však vyšlo dobre, hoci viditeľnosť v hornej časti zjazdovky bola dosť zlá.“

Úvodné kolo nedokončila Lindsey Vonnová, vo Vancouveri zlatá zo zjazdu a bronzová zo super G. Na treťom medzičase bola ešte najrýchlejšia (0,35 s pred Görglovou), ale vzápätí po chybe vypadla, keď preniesla váhu na hornú lyžu a podkĺzla sa. Organizátori potom pustili na štart obhajkyňu zlata z Turína Juliu Mancusovú, ale ani druhá Američanka jazdu nedokončila. Zastavili ju traťoví komisári, keďže Vonnová bola ešte stále zapletená v ochrannej sieti. Mancusová, strieborná na ZOH 2010 v zjazde a superkombinácii, potom 1309-metrovú trať so 49 bránkami na zjazdovke Franz absolvovala ešte raz. Na trať sa vydala znovu po elitnej tridsiatke, už sa však nedokázala skoncentrovať a dosiahla len 18. najlepší čas (+1,30 s). Vždy usmiata Kalifornčanka si potom v cieli poplakala. „Cítim sa hrozne a dúfam, že Julia pochopí, že som nechcela, aby sa jej takéto niečo stalo,“ vravela Lindsey Vonnová, ktorá po páde išla hneď na röntgenové vyšetrenie pravej ruky. To ukázalo zlomeninu malíčka.

Víťazstvo 29-ročnej Görglovej v úvodnom kole je prekvapením, lebo v aktuálnej sezóne sa do TOP 10 v pretekoch SP dostala iba jediný raz, keď vlani v polovici decembra obsadila vo švédskom Aare 9. miesto. Nečakala sa ani druhá priečka 21-ročnej Bariozovej, ktorá skončila vlani na MS v obrovskom slalome 11. a vo Svetovom pohári má na konte iba jedinú tretiu priečku. V štartovej listine 1. kola figurovalo 86 lyžiarok zo 47 krajín vrátane z exotických ako Peru, Irán, Cyprus, Arménsko, Turecko, Kolumbia a Azerbajdžan.

Veronika Zuzulová štartuje na svojich tretích ZOH, v obrovskom slalome sa predstavila v Salt Lake City 2002 a obsadila 32. miesto. Jana Gantnerová štartuje na druhej olympiáde, v premiére pred štyrmi rokmi v Turíne „obrák“ nedokončila.

Výsledky:

Ženy – obrovský slalom, 1. kolo: 1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:15,12 min, 2. Taina Bariozová (Fr.) +0,02 s, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,16, 4. Eva-Maria Bremová (Rak.) +0,26, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +0,27, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,35,… 34. Veronika Zuzulová +3,84, 38. Jana Gantnerová ml. (obe SR) +4,88.

Viac k osobe Eva-Maria BremováJana GantnerováKathrin ZettelováTina MazeováVeronika ZuzulováViktoria Rebensburgová