Video: V St. Louis pokračujú protesty Afroameričanov, U2 aj Ed Sheeran tu zrušili koncert

St. Louis
Protesty Afroameričanov v St. Louis. Foto: SITA/AP

ST. LOUIS 17. septembra (WebNoviny.sk) – V americkom St. Louis pokračovali v sobotu večer už druhým dňom nepokoje po kontroverznom oslobodení policajta, ktorý zabil Afroameričana.

Hoci pôvodne ohlásená demonštrácia sa skončila pokojne a organizátori vyzvali ľudí, aby sa rozišli do svojich domovov a vrátili sa na ďalší pokojný protest v nedeľu, málo početná skupinka radikálnych demonštrantov si nedala povedať a v protestoch pokračovala.

Počet zranených nie je známy

K zrážkam s políciou došlo v sobotu krátko pred jedenástou večer miestneho času, teda v nedeľu ráno pred šiestou nášho času v univerzitnej štvrti, na bulvári, ktorý je preplnený barmi, reštauráciami a hudobnými klubmi. Po tom, čo tvrdé jadro demonštrantov neuposlúchlo výzvy polície na rozchod, zasiahli proti protestujúcim policajní ťažkoodenci.

Demonštranti na úteku rozbíjali okná a výklady a hádzali na policajtov rôzne predmety, ktoré im prišli pod ruku, od smetných košov až po plastové fľaše. Na televíznych záberoch bolo vidno aj niekoľko ľudí, ktorých policajti odvádzali v putách. Počet zatknutých vak zatiaľ nie je známy, rovnako ani to, či pri zrážkach medzi políciou a demonštrantmi nebol niekto zranený.

Protesty vyvolalo súdne rozhodnutie

Protesty vyvolalo rozhodnutie sudcu prepustiť na slobodu bez obvinenia bývalého policajta Jasona Stockleyho, ktorý v roku 2011 zastrelil po automobilovej naháňačke Afroameričana. Policajt tvrdil, že ho zastrelil v sebaobrane, keďže obeť mala pri sebe zbraň. Podľa obžaloby však zbraň do auta obete umiestnil až následne Stockley. Policajta začali stíhať až po šiestich rokoch, konkrétne po tom, keď sa na verejnosť dostalo video zo zásahu, na ktorom hovorí, že ide „zastreliť toho vyj**anca“.

V piatok krátko po vynesení oslobodzovacieho rozsudku v prípade Stockleyho vyšli do ulíc St. Louis stovky nahnevaných ľudí, prevažne Afroameričanov, a pri následných zrážkach s políciou utrpelo zranenia 11 policajtov a 33 demonštrantov bolo zatknutých.

Po U2 ruší koncert v St. Louis aj Ed Sheeran

Protesty, ktoré už od piatku sužujú americké St. Louis, si vyžiadali zrušenie už druhého veľkého koncertu v priebehu dvoch dní. Len niekoľko hodín po tom, čo plánovaný sobotňajší koncert v St. Louis odvolali írske rockové legendy U2, oznámil zrušenie svojho koncertu aj Ed Sheeran. Jeho koncert sa mal uskutočniť v nedeľu a bol vypredaný.

U2 aj Ed Sheeran na svojich stránkch píšu, že nechcú riskovať, že by sa účastníkom ich koncertov v tejto situácii niečo stalo. Organizátorov oboch plánovaných koncertov miestna polícia v sobotu informovala, že nebude môcť ich účastníkom zaručiť takú mieru bezpečnosti, aká je pri takýchto masových podujatiach bežná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ed Sheeran