Druhý pilier bol podľa Sulíka nastavený príliš štedro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard sulik
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Druhý pilier dôchodkového zabezpečenia bol podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nastavený príliš štedro.

Sulík bol v čase prijímania dôchodkovej reformy poradcom ministra financií Ivana Mikloša.

„Na rozhodujúcej porade som argumentoval, že Estónsko vyčlenilo štyri percentná a my chceme hneď desať. Keď potom našiel minister Ľudovít Kaník s Ivanom Miklošom kompromis na deviatich, tiež som vravel, že to je veľa a myslím si to aj dnes,“ povedal Sulík v rozhovore pre agentúru SITA. Napriek tomu by už Sulík existujúci systém vráta nemenil.

„Aspoň to vyvolá tlak nastaviť penzijné financovanie riadne a riadne riešiť aj náš demografický vývoj. A dá sa to,“ vysvetlil líder liberálov. Zavedenie druhého piliera spôsobilo, že do Sociálnej poisťovne prúdi z dôchodkového poistenia menej peňazí a deficit musí sanovať štát.

Koncom januára mali sporitelia v druhom pilieri takmer 4,7 miliardy eur, v roku 2011 do druhého piliera občania poslali vyše 800 miliónov eur, ktoré by inak skončili v Sociálnej poisťovni.

Kaník, ktorý v kresle ministra práce v roku 2003 dôchodkovú reformu pripravoval, pripúšťa, že prehĺbila deficit Sociálnej poisťovne. Napriek tomu nevidí v nastavení problém a nazdáva sa, že Sulíkove argumenty kĺžu len po povrchu problematiky.

Podčiarkol, že reforma v krátkodobom horizonte deficit zvyšuje, v strednodobom a dlhodobom ale podľa neho znižuje zadlženie. Podľa Kaníka každý, kto chce zmeniť pomer odvodov v neprospech druhého piliera, v konečnom dôsledku docieli zníženie dôchodkov sporiteľov. „Sociálna poisťovňa im o tieto odvody dôchodky z prvého piliera nezvýši,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít KaníkRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita