Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. 02. 2015 9:16 Nezaradené od SITASITA Diskusia

Druhý pilier sa otvorí, rozhodli poslanci v skrátenom konaní

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. Rozhodol o tom parlament, keď v zrýchlenom konaní schválil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia, okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

Fico obhajoval otvorenie druhého piliera

Premiér Robert Fico na tlačovej besede zopakoval, že v druhom pilieri sú podľa neho státisíce ľudí, ktorí pre vek, nízky alebo žiadny príjem nemajú šancu, aby bol ich dvojpilierový dôchodok vyšší ako penzia výlučne z priebežného, štátneho piliera. „Ľudia, ktorí nemajú žiadny základ, z ktorého by sa dôchodok dal vypočítať, tam nemajú čo robiť,“ povedal.

Druhý pilier tiež podľa Fica nie je vhodný pre tých, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku. „Dokonca by sme povedali, že až do tisíc eur mesačne nemajú šancu zarobiť si v druhom pilieri viacej, ako by to bolo v prípade Sociálnej poisťovne,“ varuje. Treťou skupinou, pre ktorú druhý pilier podľa premiéra nie je výhodný, sú ľudia vo vyššom veku.

Všetkým sporiteľom bude vláda posielať listy. „V tomto liste dostanú všetky konkrétne informácie o spôsobe výpočtu, o riziku, v akom sa nachádzajú a ľudia, nech sa rozhodnú, čo urobia,“ povedal premiér. Predseda vlády tvrdí, že pri dôchodkoch vyplácaných zo Sociálnej poisťovne nastupuje automaticky valorizácia, kým pri dôchodkoch z druhého piliera valorizácia neprichádza do úvahy.

Predseda vlády tiež upozornil na to, že aj predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností, analytici a viacerí opoziční poslanci sa zhodujú na tom, že v druhom pilieri sú aj ľudia, ktorí tam nepatria. „Našou povinnosťou nie je chrániť chrbty súkromným dôchodkovým spoločnostiam, ktorých cieľom je len a len zarobiť,“ povedal Fico.

Bugár otvorenie druhého pilieru kritizoval

Ako na tlačovej besede uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár, štvrté otvorenie druhého penzijného piliera je veľmi zlou správou pre sporiteľov. Každé otvorenie systému starobného dôchodkového sporenia podľa neho destabilizuje a deštruuje dôchodkový systém. Takýto postup považuje Bugár za nekorektný voči sporiteľom.

Korektné by podľa šéfa strany Most-Híd bolo, keby Sociálna poisťovňa pri krátení dôchodku z prvého piliera z dôvodu účasti v druhom pilieri zohľadňovala bývalým sporiteľom aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu. Druhým korektným krokom by podľa Bugára bolo, aby sa z druhého piliera dostali tí, ktorí do tohto systému nepatria. „Stačilo by prijať zákon, že ak dotyčný nevie ušetriť pár sto eur, tak automaticky vypadáva z tohto piliera,“ navrhuje Bugár.

Sporiteľ uvidí výšku výnosu

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku.

To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi po tom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu. Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi.

Vznikne povinnosť voči Sociálnej poisťovni

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS.

Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. „V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce.

Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.

„Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zámerom Švejnu bolo miernejšie krátenie dôchodkov

Parlament neschválil návrh poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd), aby Sociálna poisťovňa priznávala osobám, ktoré si na dôchodok sporili v druhom pilieri, vyšší dôchodok z prvého piliera. Podľa jeho pozmeňujúceho návrhu by sa pri krátení dôchodku z prvého piliera z dôvodu účasti v druhom pilieri zohľadňovalo bývalým sporiteľom aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu.

Podľa poslanca Švejnu by sa tým dosiahlo spravodlivejšie, miernejšie krátenie dôchodkov z priebežného piliera a s tým spojená výplata starobných dôchodkov vo vyššej nominálnej hodnote.

Poslanci tiež neschválili návrh poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa prípadné nižšie dôchodky z druhého piliera dorovnávali z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Podporu Národnej rady SR nezískal ani pozmeňujúci návrh poslancov Jozefa Kollára, Martina Chrena, Juraja Miškova a Daniela Krajcera, aby sa vytvoril fond dôchodkovej rezervy.

V tomto fonde by boli podľa jeho návrhu uložené finančné prostriedky, ktoré vrátia odídenci z druhého piliera na účet Sociálnej poisťovne. Tieto zdroje by sa pritom mohli použiť na vyplácanie starobných dôchodkov najskôr 15. júna 2020, teda až po piatich rokoch od skončenia možnosti vystúpiť z druhého piliera.

Odporúčané články

Poslanci schválili zákon o poistení, má odmeňovať i trestať Otvorenie druhého piliera sa posunulo do druhého čítania

Neprehliadnite

Je smutné, že táto krajina má prezidenta bez vlastného názoru, obul sa Fico do Kisku Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty Aktualizované: Môj syn podporoval Islamský štát, tvrdí otec útočníka zo Štrasburgu Tretí jadrový blok Mochoviec je hotový na 98 percent, podľa Žigu sú termíny uvedenia stále reálne Foto: Archeológovia objavili 4 400 rokov starú hrobku v Egypte, patrila významnému kňazovi Slováci sa sťažovali na úroveň slovenčiny v televízii a rozhlase, prekážala im aj čeština Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný, Slovensko dostalo od USA výhodnú cenu

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies