Druhý pokus o prímerie v Náhornom Karabachu zlyháva, obe strany sa navzájom obviňujú z porušovania dohody

Yury Melkonyan, 64, sits in his house damaged by shelling from Azerbaijan's artillery during a military conflict in Shosh village outside Stepanakert, the separatist region of Nagorno-Karabakh, Saturday, Oct. 17, 2020. The latest outburst of fighting between Azerbaijani and Armenian forces began Sept. 27 and marked the biggest escalation of the decades-old conflict over Nagorno-Karabakh. The region lies in Azerbaijan but has been under control of ethnic Armenian forces backed by Armenia since the end of a separatist war in 1994. ()
Foto: archívne, AP Photo

Napriek druhému pokusu o prímerie v odštiepeneckom regióne Náhorného Karabachu sa Arménsko a Azerbajdžan v priebehu nedele začali navzájom obviňovať z porušovania dohodnutého „pokoja zbraní“.

Arménski vojenskí predstavitelia informovali o delostreleckej paľbe a raketových útokoch azerbajdžanských síl, ktoré si podľa hovorkyne arménskeho ministerstva obrany Šušan Stepanjanovej vyžiadali aj obete na životoch a zranených.

Porušenie prímeria

Azerbajdžanský rezort obrany zasa tvrdil, že arménske sily už počas noci porušili prímerie a obvinilo Arménsko, že použilo zbrane ťažkého kalibru na pozície azerbajdžanskej armády vo dvoch regiónoch severne od Náhorného Karabachu. Arménski vojenskí predstavitelia to však popreli.

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra. Počas týchto bojov prišlo o život 673 vojakov Náhorného Karabachu. Azerbajdžan zatiaľ nezverejnil vojenské straty, tvrdí však, že dosiaľ zahynulo 60 civilistov a 270 bolo zranených.

Kontrola nad oblasťou

Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu.

Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom