Držiteľ Nobelovej ceny Pablo Neruda nezomrel na rakovinu, tvrdí medzinárodný tím expertov

Pablo Neruda
Slávny čilský básnik a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda. Foto: SITA/AP

SANTIAGO 21. októbra (WebNoviny.sk) – Slávny čilský básnik a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda nezomrel na rakovinu. Vyhlásil to v piatok medzinárodný tím expertov po analýze zameranej predovšetkým na identifikovanie patogénnej baktérie, ktorá mohla súvisieť s Nerudovou smrťou.

Medzinárodní experti tak spochybnili oficiálnu verziu, podľa ktorej Neruda zomrel v roku 1973 na rakovinu. Experti však stále nevedia, čo presne spôsobilo Nerudovu smrť. „Stále nevieme vylúčiť ani potvrdiť prirodzený ani násilný spôsob smrti Pabla Nerudu,“ uviedol vedúci medzinárodného expertného tímu Aurelio Luna.

Pablo Neruda, ktorý sa narodil v roku 1904 ako Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto, bol ľavicovým básnikom a dlhoročným členom Komunistickej strany Čile. V rokoch 1949 až 1952 žil v exile, v roku 1950 nakrátko aj v Prahe.

Zomrel v roku 1973 počas chaosu, do ktorého krajinu uvrhol vojenský puč neskoršieho diktátora Augusta Pinocheta. Aj preto jedna z najrozšírenejších „neoficiálnych“ teórií hovorí o tom, že Nerudu zavraždili Pinochetovi agenti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pablo Neruda