Dubaj láka na hromadnú dopravu, cestujúcich odmení zlatom

Dubaj láka na hromadnú dopravu, cestujúcich odmení zlatom
Foto: Wikimedia

Spojené arabské emiráty ponúkajú cestujúcim v mestskej hromadnej doprave zaujímavú odmenu. Každý pasažier v Dubaji, ktorý v týchto dňoch uprednostní autobus alebo metro pred autom, bude mať možnosť získať štyri kilogramy rýdzeho zlata a ďalšie vecné ceny v celkovej hodnote 215-tisíc eur.

Tehličky zlata aj hviezdne športové zápasy

Dubaj láka na hromadnú dopravu, cestujúcich odmení zlatom
Foto: Wikimedia

Lákavá akcia sa koná pri príležitosti piateho ročníka osláv Dňa mestskej hromadnej dopravy, ktorý pripadá na 1. novembra. Okrem súťaže o vecné ceny, o ktorých rozhodne záverečná tombola, je pre užívateľov MHD na staniciach metra a autobusov pripravený bohatý program vrátane zápasov s americkou basketbalovou hviezdou Kareemom Abdul-Jabbarom. Nebudú chýbať ani preteky na elektrických bicykloch, umelecké workshopy pre rodiny s deťmi, ale aj populárne zdravotné prehliadky a odberné stanice krvi priamo v priestoroch stanice metra.

„Prostredníctvom tejto iniciatívy sa RTA snaží odradiť ľudí od používania súkromných dopravných prostriedkov a navnadiť ich na prechod na MHD v našom emiráte,“ uviedol riaditeľ dopravného podniku RTA Yousuf Al Ali.

K zorganizovaniu osláv Dňa mestskej hromadnej dopravy viedli aj alarmujúce štatistiky, podľa ktorých v Dubaji využíva hromadnú dopravu len 13 percent obyvateľov, každá rodina má však doma zaparkované v priemere 2,3 auta.

Oslavy, ktoré sa začali uplynulú nedeľu, vyvrcholia prvý novembrový deň basketbalovým zápasom na autobusovej stanici, odkiaľ si víťazný tím odnesie takmer 2200 eur a záverečným zlosovaním o tehličky zlata a ďalšie vecné ceny. Účasť v súťaži je možná len s čipovou kartou určenou na platby za lístky v MHD.

Zlato
Foto: SITA/AP

Zlato ako univerzálna motivácia

Metropola v púšti pritom nepoužila zlato ako motiváciu pre svojich občanov po prvý raz. V roku 2013 sa obyvatelia Dubaja mohli zapojiť do špeciálnej diéty, pri ktorej za každý kilogram, ktorého sa zbavili, získali jeden gram zlata. Ponuka platila 30 dní a zapojení účastníci museli na vyplatenie výhry schudnúť aspoň dva kilogramy.

Absolútnym víťazom „zlatej diéty“ sa stal architekt Ahmed al-Scheich, ktorému sa podarilo schudnúť zo 173 kg na 147 kg a domov si odniesol 63 gramov zlata v hodnote vyše 2000 eur.

www.gulfnews.com, www.bild.de

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom