Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Homosexualita
Foto: SITA/AP
28. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Dubovcová: Problém s LGBTI ľuďmi možno nikdy problémom nebol

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Problém s LGBTI komunitou na Slovenskou možno pre väčšinu ľudí nikdy problémom ani nebol, myslí si to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Zvýraznili ho podľa nej aktivity časti spoločnosti, ktorá naň poukázala heslom, že ničia tradičnú rodinu alebo sú pre ňu hrozbou.

“Takto sa to dostalo do povedomia verejnosti ešte viac ako predtým,” povedala pre agentúru SITA. Faktom je, že sa ukazuje, že spoločenská mienka je často vytváraná na základe mylných a nesprávnych informácií na základe určitých klišé, ktoré sa opakujú.

Spoločnosť je ponechaná vo svojich dogmách

Faktom je však podľa nej aj to, že z pozície verejných politík či politikov alebo verejne známych ľudí neprichádza žiadne vysvetľovanie či objasňovanie pozície LGBTI ľudí. “Spoločnosť je ponechaná vo svojich dogmách či predsudkoch, pričom sa na politickej scéne zatiaľ nenašiel taký prúd alebo skupina, ktorá by ľuďom vedela priblížiť, ako to v skutočnosti so sexuálnymi menšinami je,” vysvetlila ombudsmanka. Toto však neprichádza ani z vedeckej sféry, ani z akademickej pôdy, odnikadiaľ. Možno preto sme v takej situácii, v akej sme, nič nevysvetľujeme, pripomenula.

Jana Dubovcová tento rok po prvýkrát podporila i Dúhový pride, ktorý je pochodom za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí. Na svojom úrade vyvesila jednak LGBTI vlajku, no pochodujúcich tiež prišla podporiť osobne. Ako dôvod uviedla to, že na Slovensku vznikla výnimočná situácia.

Lgbti
Foto: Thinkstock

Referendum považuje za prejav demokratickej spoločnosti

“V spoločnosti totiž aj pod vplyvom presadzovania iných názorov vznikla atmosféra, ktorá je neprajná pre ochranu práv LGBTI komunity, a tá je vo výraznej menšine v porovnaní s ostatnou spoločnosťou,” vysvetlila. Úlohou verejného ochrancu práv je ochraňovať práva každého, a menšiny osobitne. “Považovala som to v situácii, ktorá vznikla na Slovensku, za nevyhnutné a potrebné,” doplnila.

Proti právam tejto sexuálnej menšiny je zamerané i referendum o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu. Prezident Andrej Kiska ho vyhlásil na 7. februára budúceho roku. Dubovcová referendum považuje za prejav normálnej demokratickej spoločnosti. V Ústave SR je totiž právo, že každý môže mať aj šíriť slobodne svoj názor.

Povie svoje stanovisko k právam menšín

Jedna časť spoločnosti túto možnosť podľa nej využila a bola v tom úspešná, bude mať referendum. Ombudsmanka zatiaľ nepovedala, či sa na ňom zúčastní, oznámi to po 20. januári 2015, v čase, keď sa bude referendum blížiť.

“Bude odo mňa zodpovedné, ak tiež poviem svoje verejné stanovisko k právam menšín. Už ho totiž naznačil prezident, aj premiér. No a jediný ústavný orgán, ktorý má v náplni práce ochranu základných práv a slobôd, je verejný ochranca práv, tak by som sa mala vyjadriť aj ja, keď to už spravili tiež iní verejní činitelia,” uzavrela pre agentúru SITA.

Odporúčané články

Vyšetrovanie zásahu v Moldave je kamufláž, tvrdí ombudsmanka Ombudsmanka Dubovcová by si želala mier pre všetkých

Témy

Diskusia

mojko Azda už všetkým straší vo veži. Nenormálne. Kde je štatistika ľudí, ktorí na Slovensku praktizujú LGBT? Je ich aspoň 1%? Tak prečo taký humbug okolo toho? Nie preto, že sa tým prekrývajú iné problémy, ktoré sa na Slovensku neriešia? Nezamestnanosť,... chora ombucmanka ano mozes,... ked si myslis, ze to je problem zi si svoj zivot, nevnucuj sa svojou orientaciou do zivota inych a vsetci ta nechaju aby si si robila co chces. ked sa budes vnucovat,, pretrcat na pochodoch polonaha, tak mozes... Miroslava Tupí homofóbni Slováci , pestujte si toho vášho strašiaka číslo jeden ďalej. Miroslava Žalobu na Dubovcovu (Neregistrovaný) | 31. decembra 2014 11:38 : Nech sa páči môžeš podať, len asi ti to neprejde. Len tak mimochodom. ČO tak pozrieť do Rakúska pred Regenbogenparade? - Môžeš rovno žalovať Wiener Linien nakoľko dáva dúhovú vlajku... Miroslava "Nikto im nič nerobí" - to tu mám nalinkovať všetky nenávistné komentáre, čo som zaznamenala voči LGBTI ľudom?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...