Duch Vianoc ožije aj na hrade Červený Kameň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vianoce
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/ČASTÁ 27. decembra (WEBNOVINY) – Odpovede na význam Vianoc, ich prínos a na ďalšie otázky sa pokúsi medzi vianočnými a novoročnými sviatkami priniesť podujatie Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Červený Kameň.

Na akcii múzea sídliacom na hrade Červený Kameň nad obcou Častá v okrese Pezinok sa od 27. do 30. decembra návštevníci vrátia do 19. storočia, agentúru SITA informoval Michal Lukáč z marketingu SNM – Múzea Červený Kameň.

Podujatie Vianoce na hrade s podtitulom Ako sa na Červenom Kameni takmer stratili Vianoce tiež predstaví zvyky a tradície, ktoré majú korene v dávnej minulosti, a ktoré sa v pôvodnej či pozmenenej podobe uchovali dodnes.

„Počas štyroch mrazivých zimných dní sa návštevníci vrátia do obdobia 19. storočia, kedy sa hradnej pani – grófke Apolónii Pálffyovej, rodenej Csákyovej obráti naruby celý svet. Smrť jej manžela, necelé tri mesiace pred Vianocami, ju uvrhne do samoty a beznádeje. Ľudia okolo nej, či už jej deti, rodina alebo služobníctvo i prostý ľud, jej však na druhej strane ukážu pravé atribúty Vianoc, akými sú láska, šťastie, radosť a rodinná súdržnosť,“ predstavil vianočný hradný príbeh Lukáč.

Návštevníkom ho vyrozpráva samotná grófka. O tom, či sa na Červenom Kameni pred vyše 150 rokmi nakoniec podarilo zachrániť Vianoce sa možno od 27. do 30. decembra presvedčiť na vlastné oči aj uši každý deň o 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30.

História hradu Červený kameň:

Festival Rotenstein na hrade Červený Kameň
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Dejiny hradu Červený Kameň sa začali v prvej polovici 13. storočia, keď česká kráľovná-vdova Konštancia Uhorská nechala na svojich majetkoch postaviť hrad.

Stal sa známym pod menom Červený Kameň (nemecky Rothenstein, maďarsky Vöröskő) alebo tiež Bobrí hrad (nemecky Bibersburg). Najskôr bol hrad kráľovským majetkom, neskôr ho vlastnili viaceré uhorské šľachtické rody, medzi inými Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí alebo Turzovci. Od Turzovcov získala hrad bohatá obchodnícka rodina Fuggerovcov.

Tí zbúrali starý gotický hrad a na jeho mieste postavili renesančnú pevnosť, ktorá bola prispôsobená na účinnú obranu všetkého, čo pevnosť v rozľahlých pivniciach ukrývala. Vznikol tak bezpečný sklad tovarov, s ktorými Fuggerovci obchodovali po celej Európe. Pivnice dodnes patria k najväčším v strednej Európe. Neskôr hrad kúpili Pálffyovci. Žili tu vyše 360 rokov a svoje sídlo ďalej modernizovali.

História múzea na hrade Červený Kameň sa začala písať po odchode posledného vlastníka do zahraničia. Karol Pálffy hrad opustil v marci 1945, keď pred príchodom Červenej armády odišiel do Rakúska. Od roku 1948 sa na hrade začali zhromažďovať umelecké predmety z 31 zámockých objektov a dvoch kláštorov. Hrad bol verejnosti sprístupnený ako múzeum 22. októbra 1949. Zhoršujúca sa statika hradu si v rokoch 1976 až 1998 vyžiadala generálnu opravu budovy aj areálu. Od roku 1979 je SNM-Múzeum Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea a špecializuje sa na kultúru bývania šľachty. Zoznámiť sa s nimi až do apríla denne okrem pondelka od 9:30 do 15:30.

Hrad sa volá Červený, pretože pôvodný kameň kopca – kvarcit, na ktorom ho postavili, má červenú farbu. Je použitý na viacerých miestach hradu. Zaujímavosťou hradu je napríklad najväčší koberec s plochou 44,12 m2, čo je plocha priemerného dvojizbového bytu. Historická knižnica na hrade obsahuje 14 312 kníh. Ak by sa uložili na jednu policu, musela by byť dlhá až 286 metrov.

Viac informácií o hrade Červený Kameň a o ďalších múzeách patriacich pod Slovenské národné múzeum možno nájsť ne webstránke – www.snm.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia