Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fara Stožok – podoprená strecha.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fara Stožok – podoprená strecha. Foto: SITA
17. 02. 2013 7:23 Ostatné od SITASITA Diskusia

Duchovné slovo na 1. pôstnu nedeľu

Naozaj – „Človeku je vtedy dobre, keď sa má o koho oprieť!“. A myslím aj o čo. Neraz totiž tvorí oporu nášho zmýšľania, našich postojov, či už pracovných, alebo rodinných, alebo iných i jednoduchá myšlienka, alebo príklad, príbeh o ktorom sme len počuli, čítali… Uvedomenie si, že to proste nie je len na nás, našom momentálnom poznaní, či skúsenosti. Je to aj o niekom inom, a neraz o tom, kto je nám skutočnou životnou oporou.

Pre nás veriacich je ňou iste aj Boh. Ba mal by byť na prvom mieste. Práve o tom kde a ako sa oňho môžeme oprieť, hovorí rímskokatolícka bohoslužba slova dnešnej nedele. Najskôr z knihy Deuteronomium (26, 4-10) čítame, že sa môžeme oprieť o skúsenosť našich predkov. Mojžiš pri predpise o obete prvých jarných plodov zeme určuje aj výslovné spomínanie na to, ako došlo k tomu, že v súčasnosti môžu Izraeliti požívať úrodu tejto krajiny. Akoby citoval latinské príslovie: „história magistra vitae“ (dejiny sú učiteľkou života). Nielen pre starovekého človeka, ale určite i pre každého jedného z nás. Dejiny nášho národa, dejiny ľudstva, našej civilizácie, ale i našej rodiny, ba môj vlastný život. Skúsenosti, veci zvládnuté i nie, vedomosti i zážitky, to všetko môže byť zdrojom poučenia i oporou v tom, ako ďalej.

Na starozákonný biblický text – mimochodom z tej istej knihy (Dt 9, 4), sa vo svojej úvahe o viere odvoláva aj sv. Pavol (Rim 10, 8-13). Božie slovo je podľa neho v našom srdci. Z morálneho hľadiska sa jedná o hlas svedomia. Z ontologického a psychologického o túžbu človeka po kontakte s nadprirodzenom. Podľa biblie sa spokojne môžeme opierať o tento hlas nášho vnútra a na jeho základe osloviť Transcendentného.

O úplne konkrétnom opretí sa o konkrétne Božie slovo hovorí Kristus apoštolom, keď im opisuje svoje prežívanie pokušenia. Synoptici kladú tento príbeh do času po Ježišovom krste v Jordáne, pričom Matúš i dnešný autor – Lukáš (4, 1-13), hovoria o troch pokušeniach i o troch odpovediach. Ježiš sa vo všetkých odvoláva na napísané „Božie slovo“. Oň sa opiera pri tomto tlaku, aby ho zvládol. Je to opretie celou váhou a pritom veľmi jednoduché. Akoby nám chcel povedať, že v kritických situáciách to nie je o dlhom uvažovaní, ale skôr o „nacvičenom“ (doslova intuitívnom) ulapení. Nie slamky, lež loďky, ktorá nás udrží nad hladinou:

Ježiš sa vrátil od Jordánu plný Ducha Svätého. Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal. V tých dňoch nič nejedol. A keď sa skončili, vyhladol. Tu mu diabol povedal: „Ak si Boží Syn, povedz tomuto kameňu, aby sa stal chlebom.“ Ježiš mu odvetil: „Napísané je: „Nielen z chleba žije človek.“

Potom ho diabol vyzdvihol, v jedinom okamihu mu ukázal všetky kráľovstvá sveta a vravel mu: „Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja.“ Ježiš mu povedal: „Je napísané: „Pánovi, svojmu Bohu sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.“

Potom ho zaviedol do Jeruzalema, postavil ho na vrchol chrámu a povedal mu: „Ak si Boží syn, vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: „Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili,“ a „vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.“ Ježiš mu odvetil: „Je povedané: „Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.“

Keď diabol skončil všetko pokúšanie, na čas od neho odišiel.

Iste ste si všimli, že dvakrát Ježiš hovorí „je napísané“ a raz „je povedané“. Môžeme z toho vyvodiť poučenie aj v tom smere; že Boh nás oslovuje i cez čítanie Biblie i cez jej interpretáciu ľuďmi okolo nás. Či už ide o oficiálnych ohlasovateľov Slova – predstaviteľov Cirkvi, alebo aj o každého jedného veriaceho. Všetci sme tu na to, aby sme sa navzájom podporovali na ceste života, ktorá je aj cestou k Bohu.

Ostatný týždeň sa v kresťanskom svete niesol najmä v znamení v pondelok ohlásenej rezignácie pápeža Benedikta XVI.. Tento Petrov nástupca sa pri vykonávaní svojho úradu pravdepodobne opieral i o slová, ktoré Ježiš povedal „prvému apoštolovi“ pri poslednej večeri: „Šimon, Šimon, hľa, satan si vás vyžiadal, aby vás preosial ako pšenicu. Ale ja som prosil za teba, aby neochabla tvoja viera. A Ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“ (Lk 22, 31-32). Kým jeho predchodca si myslel, že nás môže posilňovať vo viere i svojim utrpením a nevládnosťou, on svoju úlohu podpory chápe inak. A keď si myslí, že sa už oňho nemôžeme oprieť, chce, aby sme sa opreli o niekoho iného. O takého, ktorý s IMT Smile zaspieva svojej Cirkvi: „Opri sa o mňa a bude ti dobre“.

Samozrejme bude tak môcť urobiť jedine vo vedomí, že on sám je opretý o Najmocnejšieho. O toho, ktorý dnes jemu i celej Cirkvi ukazuje, že je nám oporou rôznym spôsobom a v mnohých (ba všetkých) oblastiach a fázach nášho života. A vedomie takejto podpory „to naozaj lieči“. Tak si to myslí

Vladimír Slovák, farár zo Stožku.

Odporúčané články

Štatút expápeža si nevieme predstaviť, tvrdí právnik Duchovné slovo na 5. nedeľu „cez rok“

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X