Dúhový PRIDE Bratislava: Tisícky účastníkov zaplnili Hviezdoslavovo námestie, vystúpila aj Patakyová (video)

Dúhový PRIDE 2018
Atmosféra 8. ročníka festivalu Dúhový PRIDE Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí. Cieľom podujatia je zviditeľniť LGBTI ľudí, ktorí sa snažia zmeniť slovenskú spoločnosť k lepšiemu. Bratislava, 14. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 14. júla, 14:45

BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Začiatok pochodu za práva LGBT komunity v sobotu  takmer zaplnil Hviezdoslavovo námestie v Bratislave. Na Dúhovom PRIDE Bratislava s odkazom My nikam neodchádzame – PRIDEme dominovali dúhové vlajky a oblečenie v dúhových farbách.

Podľa organizátorov na námestí sa zoskupilo viac ako 5 000 účastníkov. Na bezpečnosť celej akcie dohliadal veľký počet policajtov rozmiestnených v okolitých uličkách.

Pochod podporila aj ombudsmanka Patakyová

Dúhový PRIDE 2018 prišla podporiť verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Po vlaňajšom príhovore, v ktorom uvidela, že právnym nevidením párov rovnakého pohlavia sa nerešpektuje právo na uznanie a ochranu ich súkromného rodinného života, očakávala od zákonodarcu, aby ponúkol právny rámec, ktorý umožní aby sa právo párov rovnakého pohlavia stalo vnútroštátnym právom, uznávaným a chráneným a aby bola na Slovensku rešpektovaná dôstojnosť každej ľudskej osoby.

„Právna úprava v otázkach akými sú možnosť vystupovať ako blízka osoba, možnosť prístupu k informáciám o zdravotnom stave partnera, či ochrana osobnosti po smrti, ktorá vyplynie zo zákona, nie je v rozpore s našimi tradičnými hodnotami a ani tieto hodnoty neohrozuje. Rovnako neohrozuje ani inštitút manželstva tak, ako je chránený našou ústavou,“ uviedla Patakyová.

Po prejavoch išli do ulíc Starého mesta

Účastníkom pochodu sa prihovoril aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý poukázal, že mladí, šikovní ľudia z LGBT komunity odchádzajú zo Slovenska pre diskrimináciu, šikanu, či nepochopenie. Teológ Ondrej Prostredník, vo svojom príhovore skonštatoval, že naša spoločnosť ako rodina sa musí naučiť prijať všetky deti.

Účastníci pochodu sa po úvodných prejavoch vybrali ulicami Starého mesta za zvukov bubnovej kapely Maribondo. Po návrate na Hviezdoslavovo námestie bude od pokračovať hudobný a tanečný program. Vystúpia Korben Dallas, Sendreiovci, Modré hory, Katarzia s Jonatánom Pastirčákom a tanečná skupina The Kiki House of Vivi.

V rovnakom čase je diskusia v Kine Mladosť, ktorej by sa mali zúčastniť aj zástupcovia politických strán Sloboda a Solidarita, Most-Híd, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia.

Testovanie na HIV

Na námestí boli stánky rôznych mimovládnych organizácií – Iniciatíva Inakosť, Amnesty International Slovakia, PRIDE Košice, Odyseus, Bratislava bez náckov. V časti námestia boli aj detské dielničky s animátorkou, maľovaním na tvár a henou.

Novinkou bola tento rok spolupráca s Domom svetla Slovensko, ktorý vďaka podpore spoločností AbbVie a GlaxoSmithKline sa na námestí testovalo HIV a ponúkali rady o hepatitíde. Reagovali tak na nedostatočnú prevenciu týchto ochorení v školách a fakt, že takéto festivaly väčšinou navštevujú mladí ľudia, a to nielen z LGBTI komunity.

Témou tohto ročníka Dúhového PRIDE bolo upozorniť na odchody mladých LGBTI ľudí do zahraničia, ktorí opúšťajú Slovensko preto, že im v porovnaní s väčšinou členských krajín Európskej únie poskytuje výrazne horšie podmienky pre život.

Odchody do zahraničia

“Aj pre celkový negatívny trend vo vývoji slovenskej spoločnosti považujeme za nevyhnutné ukázať, že LGBTI ľudia sú jej súčasťou, patria sem, medzi svojich priateľov, do svojich rodín, susedstiev, pracovných kolektívov a cirkevných spoločenstiev,” upozorňuje hovorkyňa PRIDE Natália Tomeková.

“Počas PRIDE týždňa a samotného sobotňajšieho podujatia PRIDE dávame preto priestor ľuďom z LGBTI komunity, ktorí neodišli, alebo naopak, vrátili sa na Slovensko. Nezanevreli na svoju krajinu a snažia sa o pozitívnu zmenu nielen pre seba, ale najmä pre ostatných ľudí, ktorí tu žijú,” povedala Tomeková.

Hlavným posolstvom tohto ročníka sa preto stalo My nikam neodchádzame – PRIDEme. „Chceme povzbudiť všetky členky a členov LGBTI komunity, že má zmysel zostať na Slovensku a usilovať sa o lepší život s právnym uznaním ich partnerstviev, rodín a identity.“

Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2018 sa uskutočnil s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v rámci dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2018, individuálnej dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis, veľvyslanectiev USA a Kanady a sponzorstve niekoľkých spoločností.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMária Patakyová