Dúhový PRIDE tento rok nebude, organizátori ho nahradia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dúhový PRIDE Bratislava 2014
Účastníci pochodu za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí pod názvom Dúhový PRIDE Bratislava 2014 pod heslom - Poď von s rodinou. Bratislava, 28. jún 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Každoročný pochod za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí s názvom Dúhový PRIDE tento rok nebude, organizátori ho presúvajú na budúci rok. Tento rok ho však nahradia mnohé iné podujatia a kampane, na ktorých sa organizátori pochodu podieľajú.

Ako sa píše v otvorenom liste, ktorý agentúre SITA poskytol výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko, PRIDE sa na Slovensku nekončí, sústredia sa na prípravu budúcoročného. Slovenská spoločnosť je podľa organizačného tímu stále otrávená nezmyselnou referendovou kampaňou zo začiatku tohto roka.

PRIDE pritiahol pozornosť verejnosti

„Chceme, aby bol pochod vnímaný ako pokojný, príjemný a kultúrny prejav hrdosti v kontraste k potupe, ktorú neustále LGBTI ľudia vo svojom živote zažívajú,“ informuje tím. Aj preto sa rozhodol tento rok prejaviť PRIDE, a teda hrdosť inak ako pochodom cez Bratislavu.

„Veríme v silu osobných príbehov meniť srdcia a postoje ľudí. Slovensko potrebuje počuť príbehy LGBTI ľudí, ich rodičov, detí, priateľov a kolegov. Preto v spolupráci s platformou Životné partnerstvo zozbierame vaše príbehy, ktoré budeme môcť sprostredkovať všetkým ľuďom na Slovensku,“ uvádza organizačný tím pochodu.

Na Slovensku bolo doteraz päť ročníkov Dúhového PRIDE-u. „Dnes je jasné, že pochod pomohol pritiahnuť pozornosť a rozprúdil verejnú diskusiu o zrovnoprávnení LGBTI ľudí na Slovensku v takej miere, ako žiadne iné podujatie pred ním,“ píše sa v otvorenom liste.

Podporili ho aj heterosexuálne rodiny

Počas týchto verejných diskusií podľa organizátorov čoraz viac ľudí na Slovensku začalo chápať, že LGBTI ľudia sú rovnakí ako všetci ostatní, majú tie isté túžby a aj problémy, vyznávajú tie isté tradičné hodnoty, akými sú, láska, rodina, vzájomná súdržnosť a podpora. „Nevidíme žiaden rozpor medzi ochranou rodiny a požiadavkou LGBTI ľudí podieľať sa na nej,“ dodávajú na záver.

Vlani sa na pochode za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí zúčastnili približne dve tisícky ľudí. Prišli ho podporiť mnohé typy rodín, okrem tých LGBTI aj heterosexuálne rodiny. Podľa riaditeľky PRIDE-u Romany Schlesinger bol vlaňajší ročník jeden z najúspešnejších, ak nie najúspešnejší.

Na bratislavské Hviezdoslavovo námestie prišla i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská či europoslankyňa Ulrike Lunaček a spisovateľ Michal Hvorecký. Na pódium sa postavil aj vtedajší primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana DubovcováMichal HvoreckýMilan FtáčnikMonika Jankovská