Dúhový pochod v Bratislave: Na námestie prišli tisíce ľudí, prihovoril sa aj Vallo (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dúhový pochod PRIDE Bratislava 2019
Účastníci počas pochodu na Rázusovom nábreží v rámci 9. ročníka pestrofarebného festivalu na podporu LGBTI komunity s názvom Dúhový PRIDE Bratislava 2019 na Hviezdoslavovom námestí. Bratislava, 20. júl 2019. Foto: SITA/Jana Birošová - koláž WBN
  • aktualizované 20. júla 18:33

V hlavnom meste Slovenska sa v sobotu konal deviaty ročník festivalu Dúhový PRIDE Bratislava. Napriek tomu, že Ministerstvo kultúry SR sa tohto roku rozhodlo festivalu neudeliť podporu, podujatie sa podarilo zorganizovať a tak aj tohto roku upozornilo, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

„Každý rok sa rôzne zoskupenia a aj niektoré politické strany snažia využiť naše podujatie na osobné zviditeľnenie a komunikáciu tém, ktoré s nami nesúvisia. Berieme to ako daň za úspešnosť,“ reagoval pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Dúhový PRIDE sa na Hviezdoslavovom námestí začal o 15:00. Podľa odhadu organizátorov prišlo akciu podporiť približne 10 000 ľudí.

Očakávajú opatrenia

Ako pre agentúru SITA ešte pred začiatkom podujatia uviedol Martin Macko z občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava, ktoré podujatie organizuje, po zverejnení výzvy, ktorá apeluje na riešenie spomenutých problémov, očakáva, že nadchádzajúca kampaň pred budúcoročnými parlamentnými voľbami bude trošku menej vypätá.

„Naším očakávaním je, aby sa téma LGBT nezneužívala, aj keď vieme, že to asi nebude naplnené. Od tejto vlády už neočakávame žiadne kroky, ale po voľbách od novej politickej reprezentácie očakávame, že príjmu nejaké opatrenia, ktoré budú riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín,“ prízvukoval Macko.

Z hostí sa prítomným okrem iných prihovorili aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo či teológ Ondrej Prostredník.

Otvorené a tolerantné mesto

Bratislava je podľa primátora Bratislavy Matúša Valla otvorené a tolerantné mesto a chce, aby sa v nej každý Bratislavčan, Bratislavčanka a návštevník cítili bezpečne.

V období, keď sú na Slovensku menšiny napádané, a nielen slovne, je veľmi dôležité, aby sme sa ako majorita mohli postaviť za tých, ktorí potrebujú našu pomoc. A je to jedno, či je to náboženská menšina, alebo na úrovni etnika či sexuálnej orientácie. Bratislava ako mesto sa má vedieť postarať o svojich slabších a má sa zastať menšín,“ doplnil Vallo.

Podujatie, ktoré upozorňuje, že všetci ľudia sú si rovní, a to bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu, vrcholí v sobotu večer na Hviezdoslavovom námestí.

Festival chceli rozšíriť

Z pódia okrem podporných slov zaznela i kritika adresovaná rezortu kultúry, ktorý sa tento rok rozhodol Dúhový Priade nepodporiť.

Podporu z rezortu kultúry organizátori Dúhového PRIDU plánovali využiť na rozšírenie festivalu, bohatší a dlhší kultúrny program a jeho presťahovanie na iné miesto v Bratislave.

„Tieto zámery odkladáme na ďalší rok. Hneď po zverejnení rozhodnutia ministerky kultúry nepodporiť náš projekt napriek jeho schváleniu odbornou komisiou sa nám ozvali viaceré firmy a ľudia, ktorí nás chceli podporiť. Zverejnili sme výzvu www.zafarebnukulturu.sk, kde je stále možné prispieť na našu činnosť. Z verejných zdrojov nás podporilo aj Ministerstvo spravodlivosti SR, Mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj a Active Citizens Fund – Slovakia,“ vysvetlil Macko.

Zneužívanie témy práv LGBT ľudí

Organizátori pestrofarebného festivalu zverejnia výzvu slovenskej politickej reprezentácii a budú pre ňu hľadať podporu ľudí.

Namiesto hľadania a presadzovania riešení problémov, ktoré trápia všetkých ľudí na Slovensku, politická reprezentácia zneužíva tému práv LGBT ľudí ako nástroj politického boja a na rozdeľovanie spoločnosti. LGBT ľudia sú vyčleňovaní ako niekto, kto nezdieľa rovnaké hodnoty a morálku ako väčšina a kto ohrozuje rodinu ako inštitúciu, či dokonca vlastné deti. Už celá generácia LGBT ľudí vyrastá s tým, že o ich súkromnom a rodinnom živote sa vedie politická diskusia. Nikomu z väčšiny by sa nepáčilo, keby uznanie jeho rodinného stavu záviselo od vôle politikov, štátu či cirkví. Vytvorenie všeobecného právneho rámca, ktorý umožní uplatniť základné práva aj ľuďom tvoriacim rozmanité typy rodín, by nemalo závisieť od osobného názoru, presvedčenia, liberálneho či konzervatívneho zmýšľania politika, ktorý má oprávnenie navrhovať a prijímať zákony,“ prízvukoval Macko.

Politikov preto vyzývajú, aby sa v predvolebných kampaniach zdržali akýchkoľvek nenávistných prejavov, nevytvárali z LGBT ľudí na základe falošných tvrdení obraz nepriateľa a kultivovali verejnú diskusiu smerom k hľadaniu riešení na zlepšenie života všetkých ľudí na Slovensku.

Podporu politikov ovplyvňuje strach

Verejnú podporu LGBT komunite už dávnejšie vyjadrujú strany Sloboda a Solidarita (SaS) či Progresívne Slovensko. Na sobotnom Pride sa zúčastnili napríklad predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, ako aj podpredsedovia strany Progresívne Slovensko Martin Poliačik a Ivan Štefunko.

Podľa Štefunka, dôvodom nízkeho počtu politických elít na takomto podujatí je strach. „Mnohí sú za vzťahy homosexuálov, ale sa boja, že im to pokazí politické preferencie. My sme sa rozhodli sa neskrývať a povedať pravdu,“ prízvukoval.

Osobná účasť politikov na pochode má podľa Martina Macka z občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava veľký význam. „Pre nás je však dôležitejšia podpora, ktorou prejavia, že presadia niektoré riešenia. Dúfame, že do budúcna to už bude iné,“ podotkol.

Naším očakávaním je, aby sa téma LGBT nezneužívala, aj keď vieme, že to asi nebude naplnené. Od tejto vlády už neočakávame žiadne kroky, ale po voľbách od novej politickej reprezentácie očakávame, že príjmu nejaké opatrenia, ktoré budú riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia a ich rodín,“ prízvukoval Macko.

Sedem hudobných zoskupení

Macko tiež avizoval, že kultúrny program potrvá do 20:00, vystúpi sedem hudobných zoskupení. Na javisku sa vystriedajú kapely Bad Karma Boy, Funkiez, Modré hory, Chalani z chatrče, Matia/B-complex a Monika Yamamoto and House of Velvet.

Tento rok chceli organizátori dosiahnuť 6 000 účastníkov, cieľom je totiž vždy prekonať predchádzajúci ročník. „Pred ďalším ročníkom podujatia, ktoré bude jubilejné desiate, budeme rokovať s mestom a pokúsime sa nájsť iné miesto pre festival, ktoré by umožnilo jeho ďalší rast,“ uviedol.

Tohtoročný 9. ročník podujatia Dúhový Pride Bratislava sa uskutočňuje s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR, vďaka dotácii Bratislavského samosprávneho kraja, Grantového programu hlavného mesta SR Bratislavy Ars Bratislavensis, Veľvyslanectva Kanady a sponzorstvu viacerých spoločností či nadácií.

Podujatie podporila aj verejnosť prostredníctvom výzvy www.zafarebnukulturu.sk, ktorú združenie Dúhový Pride Bratislava spustilo po rozhodnutí ministerky kultúry nepodporiť tento projekt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin MackoMatúš Vallo
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR