Dukátová mala jeden ťuk, ale v Riu postúpila do semifinále

Fotografie - Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - štvrtý deň
Slovenská kajakárka Jana Dukátová počas druhej jazdy kvalifikácie disciplíny K1. Rio de Janeiro, 8. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí vodní slalomári na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro podľa očakávania zvládli prvý krok a bez problémov všetci piati v štyroch kategóriách postúpili do semifinále. Po nedeľňajšom kvalifikačnom úspechu kanoistu Mateja Beňuša a kajakára Jakuba Griga v pondelok zvládli obe eliminačné kolá aj bratranci Ladislav a Peter Škantárovci v C2 a Jana Dukátová v K1.

OH 2016

V prvom kvalifikačnom kole kategórie K1 Dukátová obsadila štvrté miesto a výrazne si priblížila postup do semifinále.

Na Štadióne Whitewater v parku Deodoro Dukátová ako jediná zo slovenských reprezentantov v 1. kole nepredviedla čistú jazdu. Urobila zbytočnú chybu na protivodnej bránke číslo 17, keď sa jej dotkla pádlom. Rýchlou jazdou však vykompenzovala túto chybičku a v cieli boli rýchlejšie ako 33-ročná Bratislavčanka iba tri pretekárky. Dukátová dosiahla na trati s 24 bránkami čas 102,25 /2/.

V druhom kole Dukátová „neťukla“, ale jej výsledný čas bol o vyše 3 sekundy slabší ako ten z prvej jazdy. Znamenalo to pokles zo štvrtého na šieste miesto. Víťazkou kvalifikácie sa stala Talianka Stefanie Hornová (99,07 /0/). Spoločne s Austrálčankou Jessicou Foxovou dosiahli ako jediné dve pretekárky čas pod 100 sekúnd.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – štvrtý deň

„Prvá jazda bola celkom pohodová. Mala som tam jeden veľmi ľahučký dotyk, ale to dnes nebolo dôležité. Okrem toho, že je potrebné postúpiť, je dôležité absolvovať bezproblémové jazdy, aby človek s pozitívnou energiou išiel do ďalších dní,“ skonštatovala Jana Dukátová pre slovenské médiá v Riu de Janeiro.

Do semifinále ženskej „kájednotky“ postúpilo 15 z celkového počtu 21 pretekárok. Z dvoch kvalifikačných jázd sa každej kajakárke zarátala tá s lepším časom. Semifinále K1 žien sa uskutoční vo štvrtok 11. augusta od 18.15 h, finále potom od 20.00 h. Jana Dukátová je jediná zo slovenského kvinteta na divokej vode v Riu de Janeiro, ktorá nie je na svojich prvých olympijských hrách. Pred štyrmi rokmi v Londýne skončila medzi kajakárkami šiesta.

Vodný slalom: K1 – kvalifikácia:

– 15 lodí do semifinále, z dvoch kvalifikačných jázd sa rátal lepší výkon

1. Stefanie Hornová (Tal.) 99,07 s (0 trest. sekúnd), 2. Jessica Foxová (Aus.) 99,51 (2), 3. Fiona Pennieová (V. Brit.) 100,52 s (2), 4. Luuka Jonesová (N. Zél.) 100,59 (0), 5. Kateřina Kudějová (ČR) 102,06 (2), 6. Jana Dukátová (SR) 102,25 (2)