Dukátová prišla na MS o medailu, Hochschornerovci idú do Ria

Jana Dukátová
Jana Dukátová je po nedeľňajších pretekoch líderkou hodnotenia Svetového pohára 2015 Foto: SITA/Jozef Jakubčo

LEE VALLEY 19. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová obsadila 6. miesto vo finále disciplíny K1 na svetovom šampionáte na divokej vode v britskom Lee Valley.

Na olympijskom kanáli z OH 2012 Dukátová predviedla vo finále solídnu jazdu s jedinou chybičkou, keď hruďou zachytila bránku číslo 13. Dve trestné sekundy ju stáli líderskú pozíciu v priebežnom poradí po odjazdení polovice štartového poľa. Napokon klesla na šiestu priečku, ktorú obsadila aj v semifinále. Ak by jej nenaskočili dve trestné sekundy, brala by bronz.

Dukátovú povzbudzoval slovenský autobus

„Ťuk ma bude veľmi mrzieť, stál ma medailu, mohlo to byť všetko krajšie. Na druhej strane, splnila som, s čím som sem išla. Šieste miesto z MS v tomto roku, ktorý bol plný zmien, z toto pohľadu je to fajn,“ uviedla Jana Dukátová pre server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode a ďalej pokračovala: „Niektoré veci vo finále nevyšli úplne ideálne, ďalšie boli super. V závere to bolo tesné, tri sme sa ocitli v jednej sekunde. Bolo tam aj veľa vecí, o ktoré sme na tomto šampionáte bojovali, veľa z nich sa mi podarilo naplniť. Viem, čo vylepšiť do ďalšej sezóny, aby bolo smerom k olympiáde všetko stopercentné.“

Dukátová sa nezabudla poďakovať slovenským fanúšikom, ktorí ju povzbudzovali popri trati. „Slovenský autobus fanúšikov zdolal aj domácich, už zo štartu bolo počuť randál, aký robili. Tým, že boli pri cieli, tlačili nás na maximum,“ uviedla.

Už postupom do finále sa 32-ročná rodáčka z Bratislavy zaslúžila o zisk olympijskej miestenky pre Slovensko v ženskom kajaku pre Rio de Janeiro 2016. Dukátová si výrazne polepšila v internej slovenskej kvalifikácii pre účasť v Riu, keď aktuálne má pred Elenou Kaliskou náskok 7 bodov.

Šampiónkou je Češka Kudějová

Majsterkou sveta sa pomerne prekvapujúco stala česká reprezentantka Kateřina Kudějová. Pre 25-ročnú rodáčku z Prahy je to prvé individuálne zlato z MS v kariére. Pred dvoma rokmi v Prahe brala najcennejší kov iba ako členka hliadky 3x K1. Zo súťaže hliadok je aj dvojnásobnou majsterkou Európy.

Za Kudějovou skončili v súťaži plnej prekvapení na stupňoch víťazov dve Nemky – Ricarda Funková a Melanie Pfeiferová. Suverénna víťazka semifinále a tohtoročná majsterka Európy z Markkleebergu Španielka Maialen Chourrautová sa musela uspokojiť s piatym miestom.

Hochschornerovci vyhrali domácu generálku na MS

Hochschornerovci získali olympijskú miestenku

Bez Slovákov bolo finále disciplíny C2. Ani jedna z dvoch slovenských lodí sa neprebojovala medzi desiatku najlepších. Bratia Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili 12. miesto a bratranci Ladislav a Peter Škantárovci skončili na 16. pozícii.

Trojnásobným olympijským šampiónom Hochschornerovcom chýbalo na postup do finále 53 stotín sekundy. Ich dvanáste miesto však stačilo na zisk olympijskej miestenky pre Rio de Janeiro 2016, keďže v redukovanom poradí podľa kľúča jedno miesto pre jednu krajinu skončili na ôsmej priečke. To vďaka tomu, že Briti, Francúzi a Poliaci, ktorí skončili pred Slovákmi, tam mali po dve lode, Nemci dokonca až tri.

Škantárovci doplatili na trestné sekundy

Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci nechtiac pridali k svojmu výslednému času dve trestné sekundy za „ťuk“ na bránke č. 13. Výrazne ich to zabrzdilo a už vtedy tušili, že na finále to v sobotu stačiť nebude.

„Bola to pomerne veľká chyba. Keby sme ju neurobili, asi by to stačilo na finále, lebo vrch trate sme zišli veľmi dobre, ale na keby sa nejazdí. Nešlo nám to celú sezónu a nevyšlo to ani teraz, bohužiaľ,“ uviedol Peter Škantár pre server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Bratia Pavol a Peter Hochschornerovci predviedli jazdu bez trestných sekúnd, ale v porovnaní s konkurenciou boli pomalí. V cieli zaostali za vtedajšími lídrami bratmi Andrzejom a Filipom Brzezinskými z Poľska o viac než 5 sekúnd.

Zlato v C2 vyhrali Nemci

Majstrami sveta v C2 sa stali Nemci Franz Anton a Jan Benzien. Striebro si vybojovali Francúzi Pierre Pico a Hugo Biso, bronzové medaily zavesia na krk ďalším francúzskym deblkanoistom Gauthierovi Klaussovi a Mathieuovi Péchému.

Obhajcovia titulu z Deep Creeku 2014 Slovinci Luka Božič a Saša Taljat skončili bez medaily na štvrtej priečke. Domáci favoriti a víťazi semifinále David Florence a Richard Hounslow sa museli uspokojiť s piatym miestom.

Slováci v hliadkach neobhájili striebro

Slovenskí reprezentanti neobhájili striebornú medailu v hliadkach 3x C2. Slovenskí deblkanoisti obsadili v sobotu popoludní až 6. priečku. Zlato patrí Francúzom, striebro Nemcom a bronz domácim Britom.

Slovenskí vodní slalomári v zložení: bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, bratranci Peter a Ladislav Škantárovci a Tomáš Kučera, Ján Bátik nazbierali na 22 bránkach v areáli Lee Valley White Water Center 12 trestných sekúnd a za víťaznými Francúzmi zaostali o 13,35 s.

Hliadka kajakárok o niečo zlepšila slovenskú bilanciu na svetovom šampionáte, ale medailu ani ona nezískala. Zostava Elena Kaliská, Jana Dukátová a Kristína Nevařilová obsadila 5. priečku, keď k výslednému času pridali 2 trestné sekundy. Zlato získali Češky, striebro domáce Britky a bronz Francúzky.

Výsledky – sobota – finále:

K1 ženy: 1. Kateřina Kudějová (ČR) 103,62 (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) 105,91 (0), 3. Melanie Pfeiferová (Nem.) 106,33 (2), 4. Jessica Foxová (Aus.), 5. Maialen Chourrautová (Šp.) 107,31 (2), 6. Jana Dukátová (SR) 107,98 (2)

3x K1 ženy: 1. Česko (Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Štěpánka Hilgertová) 127,33 (2), 2. Veľká Británia 128,06 (6), 3. Francúzsko 129,02 (6), 4. Slovinsko (4) 133,64, 5. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Kristína Nevařilová) 134,73 (2)

C2: 1. Franz Anton, Jan Benzien (Nem.) 101,17 s (2), 2. Pierre Pico, Hugo Biso 102,25 (0), 3. Gauthier Klauss, Mathieu Péché (všetci Fr.) 103,34 (0)

3x C2: 1. Francúzsko (Pierre Picco, Hugo Biso, Gauthier Klaus, Mathieu Péché, Yves Prigent, Loic Kervella) 115,78 (2), 2. Nemecko 122,34 (2), 3. Veľká Británia 123,59,…6. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Peter a Ladislav Škantárovci, Tomáš Kučera, Ján Bátik) 129,13 (12)