Dukátová tesne nevyhrala Svetový pohár, chýbal jej bod

Vodná slalomárka Jána Dukátová

PAU 16. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Jana Dukátová obsadila vo finálových pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau v disciplíne K1 6. miesto. Tesne jej to nestačilo na zisk celkového triumfu vo Svetovom pohári, keďže pri rovnakom počte bodov s Rakúšankou Corinnou Kuhnleovou o víťazke prestížneho seriálu rozhodlo lepšie umiestnenie vo finále SP. A Kuhnleová skončila v nedeľu v Pau na 3. mieste. Víťazkou posledných piatych pretekov SP v K1 v tejto sezóne sa podľa oficiálnych výsledkov stala domáca kanoistka Emilie Ferová.

Tréner je spokojný

Podľa pravidiel ICF sa vo finále Svetového pohára udeľuje dvojnásobný počet bodov. Zatiaľ čo šiesta Dukátová dostala 84 bodov, tretej Kuhnleovej pribudla 100-bodová porcia. Dukátová môže hovoriť o smole, keďže pred pretekmi v Pau mala pred Kuhnleovou (figurovala až na 4. priečke) náskok práve 16 bodov, ktorý teraz stratila. Tridsaťdvaročná Dukátová útočila v Pau na štvrtý celkový triumf vo Svetovom pohári. Pre Dukátovú má úspech v Pau veľkú cenu aj vzhľadom na pokračujúcu internú kvalifikáciu slovenských vodných slalomárov o účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro.

S druhou priečkou v celkovom hodnotení Svetového pohára nemôžem byť nič iné ako spokojný. Jana sa siedmy raz po sebe umiestnila v prvej trojke, čo je jasný znak jej sily. Vo finále síce urobila chybu na šestnástej bráne, ale nevzdala sa, bojovala do konca. Šesť bodov v nominačnom súboji o Rio 2016 je dobrý štart, ale my ideme od pretekov k pretekom. Treba sa sústrediť na každý výkon osobitne,“ uviedol Dukátovej tréner Róbert Orokocký.

Svetový pohár v C2 získali Francúzi

Českí reprezentanti Jonáš Kašpar a Marek Šindler sa stali víťazmi disciplíny C2 v rámci záverečných pretekov Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. Slovenskí bratranci Ladislav a Peter Škantárovci obsadili 5. miesto a v celkovom účtovaní SP deblkanoistov obsadili 8. priečku. Víťazmi Svetového pohára sa stali Francúzi Gauthier Klauss, Mathieu Péché, ktorým stačila na potvrdenie celkového triumfu 2. priečka z finálových pretekov na domácej divokej vode.

Bratranci Škantárovci boli jedinými slovenskými účastníkmi finále C2 v Pau. Tomáš Kučera a Ján Bátik finišovali v semifinále na nepostupovom 12. mieste a trojnásobní olympijskí šampióni bratia Pavol a Peter Hochschornerovci s 54 trestnými sekundami skončili až na 18. priečke. Kučera a Bátik obsadili v konečnom poradí SP 9. pozíciu.

Výsledky:

K1 ženy – finále: 1. Emilie Ferová (Fr.) 103,53 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,90 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 106,48 (2), 4. Kateřina Kudějová (ČR) 108,69 (2), 5. Eva Terceljová (Slovin.) 109,08 (0), 6. Jana Dukátová (SR) 110,85 (0), 7. Maialen Chourrautová (Šp.) 111,83 (2).

Konečné poradie SP (po 5 pretekoch): *1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 264 bodov, *2. Jana Dukátová (SR) 264, 3. Jessica Foxová (Aus.) 252, 4. Maialen Chourrautová (Šp.) 250, 5. Kateřina Kudějová (ČR) 242, 6. Jasmin Schornbergová (Nem.) 216,… 21. Elena Kaliská 103, 43. Kristína Nevařilová (obe SR) 26

* o poradí na prvých dvoch priečkach rozhodlo lepšie umiestnenie vo finálových pretekoch SP

C2 muži – finále: 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 107,65 (90), 2. Gauthier Klauss, Mathieu Péché (Fr.) 109,32 (0), 3. Yves Prigent, Loic Cervella (Fr.) 109,88 (0),…5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 112,19 (0)