Dukátová zvíťazila na SP vo Francúzsku

Bez názvu
Jana Dukátová Foto: SITA/AP

L´ARGENTIÉRE LA BESSÉE 3. júla (WEBNOVINY) – Slovenská kajakárka Jana Dukátová sa stala víťazkou kajaku žien na pretekoch 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom stredisku L´Argentiére la Bessée.

Druhá slovenská zástupkyňa Dana Mann-Beňušová skončila na 4. mieste.

Dukátová postúpila do finále zo 4. priečky. Dvadsaťosemročná Bratislavčanka bola v jazde o medaily dostatočne rýchla a navyše sa vyhla aj nepovoleným dotykom s bránkami. Druhú Maialen Chourrautovú napokon zdolala o 1,27 sekundy.

Zverenka Róberta Orokockého vybojovala pre Slovensko v kanáli v L´Argentiére la Bessée už druhý triumf, v sobotu sa presadil v C1 mužov Matej Beňuš Tretiu priečku v K1 žien obsadila Češka Kateřina Kudějová. Mann-Beňušová za bronzovou pozíciou zaostala o 1,43 s.

„Viac rozhodovala kondícia ako technika“

„Som šťastná, že som to takto zvládla. Zo všetkých pretekov Svetového pohára v tejto sezóne som si najmenej verila práve na túto. Je tu prírodná voda, veľmi jednoduchá, ani bránky neboli postavené veľmi komplikovane. Viac rozhodovala kondícia ako technika. To hralo do kariet menej zdatným súperkám, ktoré by na technickejšej vode a trati mali problémy. Cítila som, že sa v každej jazde od kvalifikácie zlepšujem, finále sa mi vydarilo, som maximálne spokojná. Bolo treba zajazdiť čisto a rýchlo, zvládla som to. Už dnes odchádzame do nemeckého Markkleebergu, kde sú na budúci týždeň ďalšie preteky Svetového pohára. Ešte nikdy som tam nebola, budem mať iba pár dní na to, aby som sa zžila s tamojšou vodou. Dnešné víťazstvo ma povzbudilo, verím, že sa mi bude dariť aj ďalej,“ povedala pre agentúru SITA Jana Dukátová a jej tréner Róbert Orokocký ju doplnil: „Nebolo to jednoduché, okruh favoritiek bol veľmi veľký. Na ľahkej vode sa vypomstí každá chybička, Jana to zvládla bravúrne.“

Výsledky – 2. kolo Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom stredisku L´Argentiére la Bessée:

K1 ženy – finále: 1. Jana Dukátová (SR) 118,32 (0), 2. Maialen Chourrautová (Fr.) 119,59 (0), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 119,73 (2), 4. Dana Mann-Beňušová (SR) 121,16 (0)

C2 muži – finále: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Pesche (Fr.) 116,68 (0), 2. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 117,01 (2), 3. Hugo Biso, Pierre Picco (Fr.) 117,55 (0), 4. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 117,63 (0), … 8. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 123,43 (4)

V mužskom C2 napokon ostali Slováci bez medaily. Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci obsadili konečné 4. miesto, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci boli o štyri priečky horší. Hochschornerovci zaostali za stuňami pre víťazov o 8 stotín sekundy. Oproti semifinále, z ktorého postúpili ako desiati, sa zlepšili, ale na výraznejší úspech potrebovali byť ešte rýchlejší. Hochschornerovci pred týždňom vyhrali úvodné podujatie SP v Tacene. Škantárovci doplatili predovšetkým na dva dotyky s bránkami. Víťazmi pretekov v C2 sa stali Francúzi Gauthier Klauss a Matthie Pesche.