Dunaj zaplavuje juh Slovenska, v Komárne prekonal rekord

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Situácia v Komárne
Zaplavené časti mesta Komárno v oblasti hraničného prechodu s Maďarskom. Komárno, 7. jún 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Výška hladiny Dunaja

* Tretí stupeň povodňovej aktivity na Dunaji hlásia v staniciach Bratislava, Devín, Gabčíkovo, Medveďov, Komárno a Štúrovo.

* Hladina Dunaja mala o 22:00 v Komárne 870 centimetrov a v Štúrove 773 centimetrov.

* Tretí stupeň povodňovej aktivity hlásia aj na rieke Morava na stanici Vysoká pri Morave.

V Štúrove zvyšujú protipovodňový múr

Situácia v Štúrove
Foto: SITA/Ján Viazanička

V Štúrove v piatok začali zvyšovať protipovodňový betónový múr mobilnými hliníkovými hradeniami.

Ako agentúru SITA informoval nitriansky krajský hovorca hasičov Viliam Pánsky, ide o preventívne opatrenie, pretože Dunaj má ešte rezervu vyše metra.

V Štúrove sú v nasadení šiesti hasiči, ostatní sú v pohotovosti na telefóne a po dvoch prišli na výpomoc z hasičských staníc v Leviciach a v Trenčíne.

Trenčianski hasiči s terénnym vozidlom a štvorkolkou monitorujú situáciu na hrádzi od Štúrova v smere na Komárno.

Voda zaplavila cestu pri Zariadení sociálnych služieb Kováčov.

„Samotný domov však ohrozený nie je, ten sa nachádza na vyvýšenom mieste. Obyvateľov nebolo potrebné evakuovať,“ povedal Pánsky. Vrecami s pieskom budú zvyšovať aj provizórnu hrádzu pod viaduktom medzi Chľabou a Kamenicou nad Hronom, vodohospodári už priviezli ďalší piesok.

Hasiči z Dobrovoľného hasičského združenia Pole z Trnavy prišli vo štvrtok s plávajúcim transportérom, ktorý je pripravený zabezpečovať dopravu do Chľaby alebo evakuáciu obyvateľov v prípade potreby. Cesta do obce je totiž zaplavená. Samotná obec zatiaľ vodou ohrozená nie je, doplnil Pánsky.

Mimoriadna situácia je aj v obvode Dunajská Streda

Stúpajúci Dunaj za Bratislavou neohrozuje obyvateľov obcí v obvode Dunajská Streda. Hrádze majú podľa predsedu krízového štábu Richarda Kmeťa dostatočnú kapacitu na zvládnutie povodňovej vlny. Rezerva je po celej dĺžke toku v obvode najmenej jeden meter. Väčšie starosti robia obyvateľom regiónu priesaky a spodné vody.

V obvode Dunajská Streda je už od štvrtka vyhlásená mimoriadna situácia, zakázaný je prístup návštevníkov na Vodné dielo Gabčíkovo, ako aj pohyb po hrádzi. Zatvorené sú niektoré cesty popri Dunaji. Ešte predpoludním sa stretne krízový štáb Obvodného úradu v Dunajskej Strede za účasti starostov dotknutých obcí. Obce sú však podľa Kmeťa na terajšiu situáciu pripravené, preto nepredpokladá riešenie vážnych problémov.

Podzemné vody budú vyššie od 15 do 40 cm oproti roku 2002

Hydrológovia očakávajú, že podzemné vody na území Žitného ostrova, v širšom okolí oblasti od Bratislavy až po Gabčíkovo, budú o 15 až 40 cm vyššie ako pri povodni v roku 2002. Agentúru SITA o tom informoval vedúci odboru podzemné vody v Slovenskom hydrometeorologickom ústave Eugen Kullman. Hydrológovia tiež predpokladajú, že najvyššie stavy dosiahnu podzemné vody s niekoľkohodinovým až dvojdňovým posunom v porovnaní s kulmináciou Dunaja, závisí to od vzdialenosti lokality od rieky.

Hydrológovia zo SHMÚ predpokladajú na základe meraní z objektov podzemných vôd pri povodni z roku 2002, že stavy hladín podzemných vôd dosiahnu pri súčasnej povodni svoje maximá v oblasti Petržalky na úrovni okolo 134,20 až 134,30 m.n.m., v oblasti zdrže (Čunovo, Hamuliakovo) okolo 127,00 až 127,30 m.n.m, v oblasti Dobrohošti do 123,00 m.n.m, v oblasti Bodíkov 119,30 m.n.m., v oblasti Gabčíkova do 115,00 m.n.m. a pre lokalitu Sap predpokladajú výšku podzemnej vody okolo 114,30 m.n.m.

V ramennej sústave hydrológovia predpokladajú hladinu vody od 1 do 1,5 metra nad terénom. Hodnotenie je spracované pre blízku zónu rieky Dunaj, vo vzialenejších lokalitách je predpoklad, že hladiny podzemných vôd budú o 10 až 20 cm nižšie. Tohtoročná povodeň je s prietokom v čase kulminácie na Dunaji v Bratislave 10 540 metrov kubických za sekundu veľmi podobná tej z augusta 2002, keď bol prietok 10 310 metrov kubických za sekundu. „Z pohľadu hodnotenia podzemných vôd je však výrazne dôležitejšie, že pri kulminácii bola vo štvrtok hladina vody v Dunaji v Bratislave o 40 cm vyššia ako v roku 2002,“ dodal Kullman.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčPeter Žiga