Dunajskú Stredu môžu za tipovací škandál vylúčiť z ligy

Dunajská streda
Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) vo štvrtok rozhodne o osude hráčov corgoňligového klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda.

Tím zo Žitného ostrova je namočený do škandálu s ovplyvňovaním výsledkov svojich zápasov. Až štvorica jeho hráčov Ivan Hodúr, Marek Božoň, Michal Dian a Čech Tomáš Huber údajne ovplyvnila bližšie nešpecifikované množstvo stretnutí.

Spomenutí futbalisti vraj za prijatý úplatok vo výške od 2000 do 60-tisíc eur od trojice bývalých hráčov Ivana Žigu, Róberta Ráka, Mariána Dirnbacha ovplyvnili duely v aktuálnej sezóne najvyššej slovenskej súťaže. DK SFZ si všetkých zainteresovaných pozvala na svoje pravidelné štvrtkové zasadnutie.

Na ňom sa však s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nerozhodne o osude klubu, ktorému v prípade dokázania viny hrozí vylúčenie z Corgoň ligy.

Dunajskú Stredu môžu vylúčiť

Článok 13 disciplinárneho poriadku SFZ však povoľuje: „Disciplinárne opatrenie vylúčenia družstva zo súťaže len vo výnimočných prípadoch za obzvlášť závažné previnenia, najmä pri narušení regulárnosti súťaže.“ Ak sa dokáže ovplyvnenie čo i len jediného merania síl zo strany hráčov Dunajskej Stredy, tento bod je splnený a FK DAC 1904 môžu vylúčiť.

V sadzobníku disciplinárnych opatrení za disciplinárne previnenie kolektívov sa v jeho piatej časti s názvom Machinácie narúšajúce regulárnosť súťaže uvádza: „Úmyselné ovplyvňovanie výsledku viacerými hráčmi, trénerom alebo funkcionárom klubu či družstva, podplácanie hráčov súpera i vlastných, rozhodcov alebo iných funkcionárov, sľuby úplatku a iné konania narúšajúce regulárnosť súťaže. Disciplinárne opatrenie: peňažná pokuta klubu a zastavenie činnosti družstvu na 1 až 4 súťažné stretnutia, prípadne vylúčenie družstva zo súťaže alebo ďalšie opatrenia podľa uváženia DK.“

Platí prezumpcia neviny

Z uvedeného jasne vyplýva, že do úvahy prichádza vylúčenie DAC Dunajská Streda z Corgoň ligy. Predseda DK SFZ Miroslav Vlk však pre agentúru SITA vyhlásil, že osudom klubu zo Žitného ostrova sa budú zaoberať až neskôr.

Na štvrtkovom zasadnutí len vypočujú obvinených hráčov, zohľadnia ich výpovede a všetko ostatné je dlhodobejšou záležitosťou. „Musíme dodržať určité postupy. V prvom rade platí prezumpcia neviny. My sme na štvrtok predvolali všetkých obvinených a vypočujeme ich. Samozrejme, že sa pokúsime urýchliť celý proces, ale najprv musíme mať potrebné podklady. Celá táto kauza je až priveľmi vážna, nemôžeme nič podceniť a postupovať chronologicky. Disciplinárna komisia SFZ má na starosti športovú stránku veci, trestno-právne záležitosti sú v kompetencii iných orgánov. Po zohľadnení výpovedí predvolaných hráčov, ktorým už klub i DK SFZ zastavili činnosť, zaujmeme stanovisko. Nepredpokladám, že sa rozhodne aj o osude klubu, ten príde na rad až na záver,“ povedal pre SITA Vlk.

DK SFZ sa vo štvrtok 26. septembra nebude zaoberať medializovaným prípadom vylúčenia hráča Slovana Bratislava Seydoubu Soumaha. Tomu predbežne zastavila činnosť a jeho prípad prerokujú na budúci štvrtok 3. októbra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan HodúrMiroslav Vlk
Firmy a inštitúcie FC DAC 1904 Dunajská Streda