Dušan Kováčik je podľa Kaliňáka človek na svojom mieste

Kovacik prokuratura
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vo funkcii desať rokov a v novom konkurze je jediným uchádzačom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Súčasný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý sa opätovne uchádza o zvolenie do tohto kresla, je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka dlhodobo človek na svojom mieste. „Za tie roky sa s ním neviazala žiadna kauza ani škandál,“ povedal Kaliňák po dnešnom rokovaní vlády. Skutočnosť, že ho v minulosti zvolili v parlamente poslanci za viacero strán politického spektra, bola podľa Kaliňáka základom Kováčikovho silného mandátu.

Týždenník .týždeň zverejnil, že Kováčik riešil za desať rokov, odkedy je vo funkcii, celkove 110 káuz. Dodnes rozhodol v 91 prípadoch, 19 káuz je stále živých. Za desať rokov podal Kováčik len 12 obžalôb. Zastavil 59 trestných stíhaní. Kováčik podľa .týždňa v minulosti obhajoval malý počet obžalôb tým, že ako šéf Úradu špeciálnej prokuratúry má inú náplň práce: „Hlavnou úlohou špeciálneho prokurátora nie je realizovať konkrétne trestné veci, ale riadiť úrad.“

Kaliňák hovorí, že ľudia denne podávajú množstvo trestných oznámení, ale všetky samozrejme neskončia obvinením. „Firmy, ktoré majú súdny spor, zároveň na seba podávajú trestné oznámenia. Polícia musí konštatovať: nehnevajte sa, toto je síce problém, tá firma vás oklamala, ale nenapĺňa to skutkovú podstatu trestného činu a vy v tejto veci vediete obchodný spor o nezaplatenie faktúry,“ ilustroval príkladom svoje slová Kaliňák. Pripomína, že nie všetko, čo sa ľuďom nepáči, je trestným činom. Skutková podstata trestného činu musí byť konkrétne naplnená.

Špeciálna prokuratúra si zaslúži nový impulz

Ústavnoprávny výbor v stredu odobril kandidatúru Kováčika na funkciu špeciálneho prokurátora. Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára mrzí, že do výberového konania sa prihlásil iba jeden kandidát. Pred členmi výboru vyjadril počudovanie nad tým, že ak by niekto zvládal túto funkciu lepšie, prečo nepodal prihlášku do výberového konania. Výbor odsúhlasil, že Kováčik spĺňa všetky podmienky kandidatúry. Väčšina opozičných členov výboru na rokovaní o Kováčikovi chýbala.

Špeciálna prokuratúra si podľa poslankyne za Most-Híd Lucie Žitňanskej po desiatich rokoch pod vedením špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zaslúži nový impulz a čerstvý vietor v podobe nového vedenia. „Pán Kováčik je vo funkcii desať rokov. Je dobré, ak sa po rokoch vymenia opraty a inštitúcia môže dostať nový impulz, každý sa po čase opotrebuje,“ povedala pred časom pre agentúru SITA Žitňanská.

Exministerka spravodlivosti považuje za negatívne, že Kováčik sa do konkurzu na špeciálneho prokurátora prihlásil ako jediný uchádzač. „Nesvedčí to o zdravej klíme na špeciálnej prokuratúre. Za normálnych okolností by mal byť o také miesto záujem a mohli by sme vyberať z viacerých kandidátov,“ vysvetlila.

Kalinak
Foto: SITA/Ján Slovák

Konkurz bol podľa SaS paródiou výberového konania

Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec si myslí, že Kováčik v princípe vo funkcii nefungoval nijak zle. „Ide o jednu z mála inštitúcií, ktorá sa snažila postupovať konštruktívne, odbornosť ostala zachovaná. S osobou pána Kováčika nemám problém,“ poznamenal Štefanec. Kováčik sa podľa jeho slov neprofiloval ako stranícky kandidát na rozdiel od bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Konkurz na špeciálneho prokurátora je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) iba paródiou výberového konania, keďže sa doň prihlásil len jeden uchádzač. Liberáli konkurz na špeciálneho prokurátora pokladajú za poľutovaniahodnú udalosť, ktorá veľa prezrádza o úbohých pomeroch na prokuratúre i v celom štáte.

Súčasnému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa funkčné obdobie končí v auguste. Vo funkcii je od mája 2004, opätovne ho parlament zvolil v septembri 2009. Teraz sa prihlásil do výberového konania po tretí raz, bol jediným uchádzačom. Špeciálneho prokurátora do funkcie volí parlament na návrh generálneho prokurátora na základne výberového konania. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je päť rokov a do funkcie môže byť zvolený iba prokurátor generálnej prokuratúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikIvan ŠtefanecRobert Kaliňák