Dušana Kováčika prepustili z väzby, musí však nosiť monitorovací náramok

SÚDY: Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, obvinený zo založenia a podporovania zločineckej skupiny a prijímania úplatku počas príchodu s príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže na hlavné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustil Najvyšší súd SR z väzby. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, súd prijal písomný sľub obžalovaného a nariadil v jeho prípade dohľad probačného a mediačného úradníka.

„Obžalovanému boli uložené viaceré povinnosti a obmedzenia vrátane povinnosti zdržiavať sa na trvalom pobyte a zákazu vzďaľovania sa z tohto miesta okrem vymedzených nevyhnutných podmienok,“ informovala Važanová s tým, že obžalovanému bola zároveň nariadená kontrola uložených povinností a obmedzení technickými prostriedkami – zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby.

Prípad špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Dušana Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Na rozhodnutie odvolacieho súdu tak bude Dušan Kováčik čakať na slobode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VažanováDušan KováčikJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóPamela ZáleskáPavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry