Duševné poruchy s násilným správaním nesúvisia

Rodina

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Samotné duševné poruchy, ako sú schizofrénia či bipolárna afektívna porucha, nie sú príčinou násilného správania, no je ňou tendencia človeka trpiaceho psychiatrickými problémami k nadmernému užívaniu drog či alkoholu. K uvedenému záveru dospeli v pondelok britskí a švédski vedci.

Odborníci sa dlhý čas snažili pochopiť spojenie medzi duševnými ochoreniami a násilím. Podľa najnovších zistení je všeobecne rozšírená mienka, že samotné psychiatrické poruchy spôsobujú u ľudí náchylnosť k násilným zločinom mylná. Výskumníci, ktorí skúmali výskyt násilných trestných činov medzi ľuďmi s vážnymi duševnými poruchami sa zhodli na tom, že najdôležitejším faktorom je vyššie riziko nadmerného užívania alkoholu či drog.

Ak nebudete brať do úvahy nadmerné užívanie látok, vplyv samotného ochorenia je minimálny,“ uviedol vedúci výskumu Seena Fazel z oddelenia psychiatrie na Oxfordskej univerzite. „Je pravdepodobne nebezpečnejšie prechádzať sa popred bar neskoro v noci, ako pred nemocnicou, kde sa zdržiavajú pacienti s mentálnym ochorením,“ dodal.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že približne 20 percent ľudí s bipolárnou afektívnou poruchou užíva alkohol alebo drogy v nadmernom množstve. Týmto látkam holduje aj približne štvrtina ľudí trpiacich schizofréniou. Fazel uviedol, že psychiatrickí pacienti často užívajú nelegálne drogy a alkohol, pričom sa tak pokúšajú potlačiť symptómy alebo účinky liekov, ktoré na nich môžu vplývať ako sedatíva.

SITA/Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom