Duterte ukončil mierové rokovania, polícia následne zabila niekoľko komunistických povstalcov

Filipíny, polícia
Foto: ilustračné, SITA/AP

MANILA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vládne jednotky na Filipínach zabili 14 komunistických rebelov počas stretov pri meste Nasugbu južne od Manily. Incident sa stal v utorok v noci, len pár dní po tom, ako prezident Rodrigo Duterte oficiálne ukončil mierové rokovania s povstalcami a varoval ich pred násilným zásahom.

Veliteľ oddielu Mikko Magisa uviedol, že po 20-minútovom ostreľovaní našli telá 13 povstalcov. Dvoch ďalších previezli do nemocnice, kde jeden z nich zraneniam podľahol. Počet zabitých rebelov je pritom najvyšší za posledné mesiace. Ľahšie zranenia utrpeli počas bojov aj piati vojaci vládnych jednotiek.

Komunistickí povstalci pôsobia na Filipínach už 48 rokov, čo je jedno z najdlhších období spomedzi štátov Ázie. Mierové rokovania medzi Duterteho vládou a povstalcami už v minulosti prerušili pre sporadické konflikty, vláda ich oficiálne ukončila 23. novembra. Prezident uviedol, že s povstalcami bude zaobchádzať ako s teroristami a kriminálnikmi a ich vodcov pošle do väzenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rodrigo Duterte